Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

ADAM WORONOWICZAdam Woronowicz

Aktor teatralny i filmowy, obdarzony ciepłym, magicznym głosem.Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

W 1997 roku debiutuje na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie, a od 2001 roku jest związany z  Teatrem Powszechnym.

 

W bieżącym roku występuje w kilku znaczących filmach: w Drogówce W. Smarzowskiego, Miłości S. Fabickiego, Syberiadzie polskiej J. Zaorskiego. Pracuje również w produkcjach, które jeszcze czekają na swoją premierę, np.: Fotograf W. Krzystka, Wałęsa A. Wajdy, Czerwony pająk M. Koszałki, Anioł W. Smarzowskiego, Basen K. Pawłowskiego oraz Pani z przedszkola M.  Krzyształowicza.

 

Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosła mu tytułowa rola w filmiePopiełuszko. Wolność jest w nasw reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Następnie tworzy ciekawe kreacje w filmach: Rewers, Generał Nil, Ki i Baby są jakieś inne, a także w telewizji: w serialu Czas honoruTajemnice twierdzy szyfrów oraz Boża podszewka II.

 

W 2011 roku otrzymuje Orła za Najlepszą rolę drugoplanową w filmie Chrzest Marcina Wrony. Adam Woronowicz jest także laureatem wielu nagród teatralnych; w 2003 roku zdobywa Feliksa za najlepszą drugoplanową rolę męską w sztuce Kształcie rzeczy, w 2005 roku nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w Słomkowym kapeluszu, a w 2013 roku dostaje Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu Nietoperz albo mój cmentarzyk.

 

Za rolę Mirona Białoszewskiego w spektaklu Pamiętnik z powstania warszawskiego na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"otrzymuje Grand Prix. Ta kreacja została również doceniona nagrodą im. Stefana Treugutta.

 

 Adam Woronowicz był w jury 5. Solanin Film Festiwal 2013