Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

GOŚCIE Z FILM FESTIWAL COTTBUS

GOŚCIE Z FILM FESTIWAL COTTBUS

W piątkowe popołudnie, trzeciego dnia 9. Solanin Film Festival mieliśmy przyjemność obejrzeć krótką formę p.t. „Měr" („Pokój") w reżyserii naszych gości zza miedzy: Anne-Kathrin Schöler-Rensch i Clemensa Schiesko. Twórcy filmu przyjechali do nas jako przedstawiciele Film Festiwal Cottbus, imprezy od lat zaprzyjaźnionej z nowosolskim Solaninem.

Měr" powstał jako prezent urodzinowy, do którego realizacji skrzyknęło się pięcioro przyjaciół. Głównym tematem podjętym przez twórców jest motyw przemijania oraz pokoju, który nie jest dany raz na zawsze. Tekst narracji został oparty o fragment biblijnej Księgi Koheleta. Pokazany z napisami w trzech językach film w oryginale nakręcono z podkładem w języku serbsko-łużyckim.

Uniwersalność i czar tej krótkiej produkcji polegają na jej prostocie. Powstała w miejscu, które jest swoistym tyglem różnych kultur, w niespokojnych czasach, gdy zagrożenia z zewnątrz przypominają nam, że rodzina jest najważniejsza. „Měr" wszak rozumiany jest nie tylko jako pokój, ale również jako domowe ognisko, własne miejsce na Ziemi.

Nasi przyjaciele zapraszają przy okazji na Film Festiwal Cottbus, który odbędzie się w dniach 7-12 listopada 2017 roku. W programie pojawi się m.in. sekcja „Polskie Horyzonty", a tegorocznym tematem specjalnym będzie Wietnam. Dziękujemy za odwiedziny na Solaninie!


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker