Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

21-25/08 Nowa Sól

SPOTKANIE Z ANNĄ KAZEJAK

SPOTKANIE Z ANNĄ KAZEJAK

Anna Kazejak, kolejny ważny gość 9. Solanin Film Festiwalu – reżyserka filmowa, która pełni zaszczytną rolę przewodniczącej jury. Po seansie jej ostatniego filmu „Obietnica" tradycyjnie spotkaliśmy się na dyskusji, którą poprowadził Artur Zaborski.

Uwadze widzów nie umknął specyficzny, skandynawski klimat jej dzieła – dzięki niemu chłodno prowadzona narracja skupia się na aspektach psychologicznych. Reżyserka przyznała, że pomimo trudnej tematyki, jako twórca zawsze stara się opowiedzieć po stronie dobra. W zagranicznej dystrybucji „Obietnica" zatytułowana została „The Word" - co wskazuje, że bardzo ważnym elementem rozważań moralnych i filozoficznych jest odpowiedzialność za słowo i konsekwencje jakie za sobą niosą. „Dzisiejszy język się dewaluuje, przeraża mnie wyzyskiwanie okrucieństwa w społeczeństwie, również w sferze publicznej. Słowa mogą doprowadzić do tragedii, także te, którymi posługujemy się – w wydawałoby się błahym – świecie elektronicznym" - oznajmiła publiczności Anna Kazejak.

Autorka „Obietnicy"przyznała, że jej kolejny film również będzie podnosił kwestie moralności, ale bez sugestii i jasnych odpowiedzi na stawiane pytania i rozwiązanie dylematów – pomagać, czy nie bohaterom uwikłanym w splocie dramatycznych zdarzeń.

Z widowni padły pytania o głównych bohaterów, aktorów-amatorów (w rolach głównych wystąpili: Eliza Rycembel i Mateusz Więcławek), którzy okazali się odkryciem reżyserki. Zdradziła nam kulisy odkrycia odtwórczyni roli Lili - „Elizę podsunęła mi Roma Gąsiorowska na dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć. Z początku musiałyśmy się dotrzeć, ale ostatecznie praca na planie ułożyła nam się bardzo dobrze. Pewien problem sprawiał fakt, że główni bohaterowie za bardzo utożsamiali się z odgrywanymi postaciami. Wydaje mi się, że dziś nabrali już odpowiedniego doświadczenia by w takich sytuacjach umieć się zdystansować".

Ciekawostką jest, że historia Lili była inspirowana wydarzeniami, które miały miejsce kilkanaście lat temu w Sztokholmie. „Na podstawie raportów policyjnych zbudowaliśmy wstępny profil". Twórczyni nie bez kozery przyznała, że jest dumna ze swoich aktorskich odkryć. Warto nadmienić, że kilka lat wcześniej dzięki niej w świecie filmowym zaistniała uznana polska aktorka Agata Kulesza.

Dziękujemy za spotkanie oraz wspólny seans – do zobaczenia w Nowosolskim Domu Kultury na kolejnych projekcjach i spotkaniach.

Fot. Magdalena Drzymała, Karol Kolba.


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker