Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

21-25/08 Nowa Sól

SOLANIN NA 3.KINO 2017

SOLANIN NA 3.KINO 2017

Już czwarty raz Solanin Film Festiwal pokaże nagrodzone filmy na 3.KINO Praha 2017.

3kino

Podstawowym celem festiwalu 3Kino w Pradze jest pokazanie widzom tego co najlepsze we współczesnej kinematografii trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech i Węgier. Szczególny nacisk kładziemy na wysoką jakość polskich filmów, których czeska publiczność nie zna za dobrze. Drugim ważnym aspektem jest symboliczne połączenie festiwali filmów z tych krajów, zwłaszcza w kontekście partnerskiej współpracy: Babie Lato Filmowe w Trzyńcu, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie i Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w od 1 do 5 listopada.
Szczegóły znaleźć można na stronie www.3kino.cz

 Komunia

KOMUNIA - GRAND PRIX 9. SOLANIN FILM FESTIWAL 2017

2016, reż. Anna Zamecka
1 godz. 12 min. 

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. "Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Więzi

WIĘZI - NAJLEPSZY DOKUMENT 9. SOLANIN FILM FESTIWAL 2017

2016, reż. Zofia Kowalewska
18 min.

Czterdzieści pięć lat małżeństwa to imponująca rocznica. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż naosiem lat opuścił żonę dla kochanki. Teraz wspólnie spędzają starość " choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi, Zdzisław dalej "wierzgałby po Krakowie". Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

CIEPŁOZIMNO

CIEPŁO-ZIMNO - GRAND PRIX 8. SOLANIN FILM FESTIWAL 2016

2016, reż. Marta Prus
35 min.

Zrealizowany w jednym ujęciu film ?Ciepło-zimno? opowiada historię niespodziewanego spotkania dwóch kobiet z odmiennych światów, które mimo niesprzyjających okoliczności w jakich się poznają w efekcie wzajemnie sobie pomagają.

 

 

 

DODATKOWY POKAZ:

Wydarzenia Zielonogórskie

WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE 1960. BITWA O DOM KATOLICKI

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Rafał Bryll
Czas: 59 min

Obsada:

Andrzej Chudy
Przemysław Wyszyński
Robert Kowalski
Katarzyna Kozak
Maksymilian Bogumił
Maciej Bartnik

Opis:

Film „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki." jest pierwszym, który powstał w oparciu o rekonstrukcję zdarzeń sprzed 57 lat. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze doszło do jednego z największych w okresie PRL-u buntów Polaków przeciwko władzom komunistycznym. 5000 zielonogórzan stanęło w obronie Domu Katolickiego. Milicja krwawo stłumiła walki, aresztowała kilkaset osób. Przez kilka następnych dekad wydarzenia wymazywano z kart historii. Uczestnicy wydarzeń bali się latami mówić o przeszłości. Film jest hołdem oddanym ludziom, którzy przez 50 lat skrywali w sobie pamięć tamtych dramatycznych dni.

Powstawał na ulicach Zielonej Góry, z udziałem uczestników i świadków Wydarzeń Zielonogórskich z 30 maja 1960 roku, a także grupy rekonstrukcyjnej i statystów. Autorem scenariusza jest Witold Głowacki, reżyserem – Rafał Bryll. Inicjatorem i producentem filmu jest „Gazeta Lubuska". Zrobiła to, aby wyciągnąć na światło dzienne tę niemal zapomnianą kartę polskiej historii.

 


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker