Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

21-25/08 Nowa Sól

A. WORONOWICZ GOŚCIEM SOLANINA

A. WORONOWICZ GOŚCIEM SOLANINA

Ponownie na Solanin Film Festiwal będziemy gościć Adama Woronowicza.

ADAM WORONOWICZ 

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

W 1997 roku debiutuje na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie, a od 2001 roku jest związany z Teatrem Powszechnym.

 

W 2013 roku występuje w kilku znaczących filmach: w Drogówce W. Smarzowskiego, Miłości S. Fabickiego, Syberiadzie j J. Zaorskiego. W kolejnych latach pojawia się szeroko komentowanych filmach: Fotograf W. Krzystka, Wałęsa. Człowiek z nadziei A. Wajdy, Czerwony pająk M. Koszałki, Pod mocnym Aniołem W. Smarzowskiego.


Popularność i uznanie szerokiej publiczności przyniosła mu tytułowa rola w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Następnie tworzy ciekawe kreacje w filmach: Rewers, Generał Nil, Ki i Baby są jakieś inne, a także w telewizji: w serialu Czas honoru, Tajemnice twierdzy szyfrów oraz Boża podszewka II, Diagnozie, Krew z krwi oraz Pakt.

 

Ostatnio na wielkim ekranie można było zobaczyć w nagradzanej Zimnej Wojnie P. Pawlikowskiego czy filmie Pasikowskiego Pitbull. Ostatni Pies. Już wkrótce powróci do świata Marka Koterskiego, gdzie w obrazie „7 uczuć" wcieli się w rolę ojca Adama Miauczyńskiego.

 

W 2011 roku otrzymuje Orła za „Najlepszą rolę drugoplanową" w filmie Chrzest Marcina Wrony. Adam Woronowicz jest także laureatem wielu nagród teatralnych; w 2003 roku zdobywa Feliksa za najlepszą drugoplanową rolę męską w sztuce Kształcie rzeczy, w 2005 roku nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w Słomkowym kapeluszu, a w 2013 roku dostaje Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu Nietoperz albo mój cmentarzyk. W 2016 otrzymuje Jantara na festiwalu Młodzi i Film za główną rolę męską w filmie Czerwony pająk.

 

Za rolę Mirona Białoszewskiego w spektaklu Pamiętnik z powstania warszawskiego na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" otrzymuje Grand Prix. Ta kreacja została również doceniona nagrodą im. Stefana Treugutta.

 


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker