Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

21-25/08 Nowa Sól

SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ BRAMĄ

SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ BRAMĄ

Kolejny raz na nowosolskim festiwalu pojawiła się Małgorzata Brama, najbardziej zaangażowana twórczyni filmów patriotycznych ostatnich lat. Jej niesztampowe i szerokie spojrzenie sprawia, że jest doceniania przez środowiska reprezentujące różne, często opozycyjne poglądy. Trzeba jednak zaznaczyć, że jej twórczość często wywołuje kontrowersje, szczególnie w środowiskach ukierunkowanych i zaangażowanych politycznie.

Małgorzata zaprezentowała swój najnowszy film pt. „Cudzoziemcy w powstaniu warszawskim". Był to pokaz przedpremierowy, co można było zauważyć po wyraźnie poddenerwowanej reżyserce – jednak jakże udany! Co ciekawe film powstał w rekordowym czasie – praca na planie zajęła jedynie dwa dni zdjęciowe! Nie obyło się bez kłopotów finansowych. Z powodu braku dofinansowania producentka i reżyserka, miała problem z ukończeniem filmu. Pomogła w tym jej nagroda finansowa, której przyjęcie stanowiło dla niej dylemat. Jak zażartowała – „cnota ma swoją cenę". Dzięki nagrodzie i rezygnacji z własnych wydatków udało się jej zrealizować film, którego premiera odbędzie się we wrześniu.

Brama poruszała ważne kwestie światopoglądowe i ideologiczne. Poddała krytyce zawłaszczanie symboliki powstańczej przez faszyzujące ruchy, ukrywające się za maską patriotycznych. Zwierzyła się, że podczas jednego z marszów zorganizowanych pod banderą ONR zadzwonił do niej uczestnik powstania (w okupowanej przez hitlerowców Warszawie) i stwierdził łamiącym się głosem, że „faszyści znowu weszli do Warszawy".

Wspominała również inne produkcje oraz wątki poruszone w jej filmach m.in dotyczące czarnoskórego Alego biorącego udział w Powstaniu, batalionu głuchoniemych oraz o Stanisławie Jankowski ps. „Agaton"  – doskonałym fałszerzu, zapomnianym przez historię.

Z pewnością ostatni film otworzy oczy na tolerancję panującą w okresie międzywojennym oraz podczas II Wojny Światowej, a także uświadomi młode pokolenia, że idea jedynie białej, narodowej Polski była odległa wśród patriotów i żołnierzy biorących udział w Powstaniu. W filmach Bramy prawda i realizm są punktem wyjścia, co pozwala w różnorodny sposób spoglądać na wcale niejednoznaczną historię.

Fot. Karol Kolba i Tomasz Browarczyk


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker