Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

10/100 - PRZEŁOMOWE POLSKIE FILMY NA 3KINO

10/100 - PRZEŁOMOWE POLSKIE FILMY NA 3KINO

Projekt "10/100" to prezentacja dziesięciu przełomowych polskich filmów minionego stulecie, które pokażemy na 5. edycji czeskiego festiwalu 3KINO w Pradze z okazji 100-lecia odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Dybuk

1. DYBUK

Reżyseria: Michał Waszyński
Rok produkcji: 1937
Czas trwania: 100 min
 

Dybuk to zmora, duch w folklorze żydowskim. Dusza zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej aby wtargnąć w jej ciało. Fabuła filmu zaczerpnięta została ze sztuki scenicznej Szymona Anskiego, który w swej pracy wykorzystał ludowe wierzenia. Nissen i Sender są przyjaciółmi i gdy rodzą im się dzieci (Lea i Chonen) przyrzekają sobie, że w przyszłości połączy je węzeł małżeński. Mijają lata, Sender gromadzi coraz większy majątek, natomiast Nissen tonie w rzece. Dzieci starych przyjaciół pokochały się mimo braku ingerencji rodziców. Ojciec dziewczyny ma jednak inne plany, chce dla niej bogatego męża. Szukając jakiegoś rozwiązania Chonen wzywa na pomoc Boga, a gdy nic się dzieje, prosi o pomoc czarta i pada martwy. Nawet w zaświatach nie odnajduje spokoju, wciąż chcąc odzyskać ukochaną. (www.fdb.pl)

MOCNY CZŁOWIEK

2. MOCNY CZŁOWIEK

Reżyseria: Henryk Szaro
Rok produkcji: 1929
Czas trwania: 75 min 
 

"Mocny człowiek" to psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Główny bohater - Henryk Bielecki - jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza i wydaje jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. (www.fdb.pl)

ZAKAZANE PIOSENKI

3. ZAKAZANE PIOSENKI

Reżyseria: Leonard Buczkowski
Rok produkcji: 1946
Czas trwania: 98 min 
 

Akcja filmu rozgrywa się od 1939 do wyzwolenia Warszawy w 1945 roku. Roman Tokarski jest muzykiem, który gra na fortepianie i opowiada swoje przeżycia wojenne dla przyjaciela - angielskiego repatrianta. Organizował on też orkiestrę uliczną, brał udział w wojnach partyzanckich i powstaniu warszawskim, działał dla polskiego państwa podziemnego. Jednak głównym bohaterem tego filmu są piosenki z czasów niemieckiej okupacji - piękne, patriotyczne i satyryczne, które potrafiły podnieść ludność na duchu. (www.fdb.pl)

PĘTLA

4. PĘTLA

Reżyseria: Wojciech Jerzy Has
Rok produkcji: 1957
Czas trwania: 97 min 
 

Film powstał na podstawie opowiadania Marka Hłaski. Bohaterem jest Kuba, który walczy z alkoholizmem. Spotykamy go w momencie podjęcia przez niego kluczowej decyzji, którym wszczepienie środka wspomagającego walkę z chorobą. Kamera towarzyszy mu od samego rana, ukazując walkę z samym sobą. (www.fdb.pl)

POCIĄG

5. POCIĄG

Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Rok produkcji: 1959
Czas trwania: 94 min 
 

W nocnym pociągu na Hel spotykają się Ona i On. Dwoje nieznajomych, których łączy wspólny przedział. Oboje mają za sobą życiowe dramaty, od których starają się uciec. Może im to utrudnić morderca, który podobno znajduje się w tym samym pociągu.(www.fdb.pl)

SÓL ZIEMI CZARNEJ

6. SÓL ZIEMI CZARNEJ

Reżyseria: Kazimierz Kutz
Rok produkcji: 1969
Czas trwania: 98 min 
 

Film, poprzez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących o wolność, opowiada o zakończonym klęską powstaniu śląskim z 1920 roku. Kutz pokazuje plebejski charakter powstańczego zrywu oraz takież cechy górnośląskiej kultury (bracia idą do powstania, jakby szli na szychtę w kopalni). Tragizm miesza się w filmie z elementami komediowymi i szczególnym, regionalnym humorem. (www.fdb.pl)

PERŁA W KORONIE

7. PERŁA W KORONIE

Reżyseria: Kazimierz Kutz
Rok produkcji: 1972
Czas trwania: 111 min 
 

II część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Akcja rozgrywa się w połowie lat trzydziestych. Film opowiada o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, splecionej z historią zwycięskiej walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni przeznaczonej do likwidacji. (www.fdb.pl)

KOBIETA SAMOTNA

8. KOBIETA SAMOTNA

Reżyseria: Agnieszka Holland
Rok produkcji: 1981
Czas trwania: 92 min 
 

Irena, tytułowa kobieta samotna, jest niemłodą już listonoszką pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Boryka się z tak wieloma przeciwnościami losu, iż wydaje się, że jest to ciężar nie do udźwignięcia przez jedną osobę - tragiczne warunki mieszkaniowe, nieludzki sąsiad pijak, który chce zająć jej mieszkanie, mordercze dojazdy do pracy i świadomość, że pozostawia w domu na cały dzień małego synka. W pracy sytuacja nie jest wcale lepsza - bezduszny szef i koleżanki, które chcą przejąć jej atrakcyjny rejon doręczycielski. Spadek po ciotce, na który Irena bardzo liczyła, trafia w ręce sąsiadek zmarłej. Ale najgorsza jest samotność, na którą jest skazana jako kobieta wychowująca nieślubne dziecko. W pewnym momencie między nią a kalekim rencistą rodzi się powoli uczucie. (www.fdb.pl)

PORA NA CZAROWNICE

9. PORA NA CZAROWNICE 

Reżyseria: Piotr Łazarkiewicz
Rok produkcji: 1993
Czas trwania: 106 min 
 

Co może łączyć prostytutkę (Jolę) z dworcowym gejem (Andrzejem)? Oczywiście AIDS. Oboje są narkomanami zarażonymi wirusem HIV. Z Andrzejem jest gorzej, wie, że umiera, Jola opiekuje się nim, ale i w niej narasta uczucie zagrożenia. Znajdują wikt i opierunek w podmiejskim ośrodku prowadzonym przez księdza Jana. Jednak nie na długo poczują się bezpieczni, gdy do głosu dojdą miejscowi... (www.fdb.pl)

WOJACZEK

10. WOJACZEK

Reżyseria: Lech Majewski
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 90 min
 

Obraz przedstawia fragment z życia poety, Rafała Wojaczka. Ukazane są jego relacje z kobietami, odrzucenie przez społeczeństwo i brak zrozumienia przez otaczający świat. Delikatna osobowość poety prowadzi do nieuchronnej tragedii. (www.fdb.pl)

 

 

 

Projekt  "10/100 - przełomowe polskie filmy" sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

 

10/100

Niepodległa

Culture.pl

MKiDN

 

 

 


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker