Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

JAKUB RADEJ I RYKOSZETY

JAKUB RADEJ I RYKOSZETY

Gościem 11. Solanina będzie Jakub Radej, laureat Grand Prixa naszego festiwalu i kilkukrotnie nagradzy w Nowej Soli. Tym razem pozakonkursem pokażemy jego najnowszy film fabularny, znakomitą 30. minutową fabułę z Tomaszem Schuchardtem i Andrzeją Chyrą.

JAKUB RADEJ

Reżyser, scenarzysta, montażysta

Urodzony w 1991 roku w Cieszynie. Reżyser i scenarzysta. Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jego filmy były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Bilbao, Los Angeles czy Cambridge). Asystent reżysera przy filmach fabularnych Drogówka, Wołyń, Konwój, Planeta Singli 2 i 3 oraz Odnajdę Cię. Pracował również przy serialach: "Stulecie Winnych" oraz "Ślepnąc od świateł".

 

Wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i światowych: Quebec City Film Festival, CineGlobe Film Festival, Kameralne Lato w Radomiu, Off Cinema w Poznaniu, DOKer Film Festival w Moskwie, FebioFest w Bratysławi, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii czy w Los Angeles na Festiwalu Filmów Polskich i w Chicago na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

 

Laureat Grand Prix Solanin Film Festiwal 2011 za "Getto Gospel" oraz nagrodzony za film "Ułan" (2011) i wyróżniony na 9. Solanin Film Festiwal 2017 za film "Proch" i na 10. Solanin Film Festiwal 2018 za film "Sweet Home Czyżewo". Na tegorocznym Solaninie widzowie będą mieli okazję zobaczyć jego najnowszy film "Rykoszety" - znakomitą 30. minutową fabułę z Tomaszem Schuchardtem i Andrzeją Chyrą.

 

Najmłodszy reżyser, którego film został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Laureat Talentów Trójki 2018 w kategorii Film.

 

RYKOSZETY

Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Jakub Radej
Czas: 30 min

Obsada:

Stanisław Linowski
Zuzanna Zielińska
Tomasz Schuchardt
Andrzej Chyra

Opis fabuły:

Polska, 1982. Dwaj bracia - górnicy prezentują dwie postawy wobec komunistycznej opresji. Podczas, gdy Janek wybiera aktywne zaangażowanie w demokratycznym podziemiu, Tadek stawia na neutralność. Ich rozbieżne postawy doprowadzają do konfliktu, w którym dokładne wyważenie moralnych racji staje się niemożliwe. Rykoszety" traktują o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku z Lubina, gdzie milicja, używając ostrej amunicji, rozbiła „nielegalne zgromadzenie", które miało upamiętnić drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

 


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker