Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

SOLANIN DZIECIOM

SOLANIN DZIECIOM

Słodka magia kina

Ostatniego dnia festiwalu w ramach akcji Solanin Dzieciom na sali widowiskowej odbył się pokaz filmu „Dzień czekolady". Na sali kinowej zasiadły tłumy kinomanów. Widzowie, od tych najmłodszych po najstarszych, zasiedli wspólnie by odkrywać uniwersalny przekaz, który płynął z ekranu.

To historia o tęsknocie, miłości i rodzinie. Świat baśniowy miesza się w niej ze światem niesfornej dziewczynki i chłopca z sąsiedztwa. Całość łączy tytułowa czekolada, która spaja fabułę i wprowadza na ekrany elementy magii.

Dzieło porusza poważne tematy, jednak robi to z nietypowej, dziecięcej perspektywy. Jacek Piotr Bławut, reżyser filmu, połączył trudną rzeczywistość z fikcją i wyobraźnią. – Naprawdę doskonały film – opowiadał jeden z rodziców – Bardzo ciepły, głęboki, jednym słowem – fantastyczny.

Nie zabrakło różnorodnych emocji. Pojawiły się sceny przerażające, ale mali widzowie dzielnie wytrwali. – Ja się nie bałem, chociaż czasami był taki dreszczyk strachu – przyznał po seansie dziesięcioletni Tomek. Na wielu twarzach było widać łzy wzruszenia. – Cudowny, popłakałam się – dodała poruszona matka – film fenomenalny, polecam każdemu zobaczyć.

Ewidentnie produkcja przypadła do gustu najmłodszym widzom. – Bardzo mi się podobał. Najbardziej podobały mi się śmieszne momenty, na przykład jak Skoczek Czasu wychodził z zegara i jadł tę czekoladę. Podobało mi się dużo scen obecnych na ekranie.

W filmie mogliśmy podziwiać grę aktorską jednej z tegorocznych jurorek Solanin Film Festiwalu, Katarzyny Zawadzkiej, nie zabrało także innych znanych aktorów, takich jak Dawid Ogrodnik i Tomasz Kot.

Po tak pozytywnym przyjęciu inicjatywy „Solanin Dzieciom" zamierzamy kontynuować nasze działania w przyszłym roku – zapowiada Konrad Paszkowski, prezes Stowarzyszenia Solanizatorzy – Miło patrzeć, jak młode pokolenie ukulturalnia się i wchodzi z mocą w świat kinematografii.

Ula Muszyńska


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker