Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

ŁUKASZ GRZEGORZEK NA 13. SOLANINIE

ŁUKASZ GRZEGORZEK NA 13. SOLANINIE

Ponownie na Solanin Film Festiwal będziemy gościć reżysera Łukasza Grzegorzka.

ŁUKASZ GRZEGORZEK

Reżyser, scenarzysta, montażysta

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

 

W młodości przygotowywał się do kariery profesjonalnego tenisisty, a zanim zadebiutował filmem „Kamper", opowiadającym o zagubionych młodych ludziach, którzy nie potrafią podejmować życiowych wyborów, przez 10 lat kręcił reportaże i pracował w telewizji, tworząc krótkie formaty reklamowe i zwiastuny filmowe. Ponieważ nie stać go było na studia filmowe, uczył się warsztatu od najlepszych reżyserów. Jak przyznaje w jednym z wywiadów: Mogłem wybierać, do jakich filmów będą to zwiastuny. Wybierałem więc takie tytuły, które dużo dla mnie znaczą – chociażby twórczość braci Coen. Właśnie w ten sposób, czyli rozkładając na czynniki pierwsze filmy zacnych reżyserów, nauczyłem się fachu. 

 

Wspomniany debiut, w którym główne role zagrali Marta Nieradkiewicz (Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2016) i Piotr Żurawski (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"-Nagroda za rolę męską za "wiarygodny obraz pokoleniowych niepokojów"), otrzymał Nagrodę Publiczności w 2017 roku na Sopot Film Festival i Nagrodę za najlepszy debiut pełnometrażowy na Raindance Film Festival w Londynie (2016) oraz wyróżnienie przyznane w 2016 r. za "postawienie w ciekawej formie artystycznej, ponadpokoleniowo intrygującego pytania: ile wolności zgodzimy się oddać w zamian za poczucie stabilizacji?" (Łódź - Forum Kina Europejskiego "Cinergia").


Drugim filmem Ł. Grzegorzka była "Córka trenera" z debiutującą Karoliną Bruchnicką i Jackiem Braciakiem, dający znakomity popis aktorstwa. Film został wyróżniony Best Youth Film Award na festiwalu w Cottbus, otrzymał Nagrodę Publiczności na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz trzy nagrody na festiwalu Off Camera. Trzecim filmem reżysera będzie "Moje wspaniałe życie", gdzie główną rolę powierzono Agacie Buzek. 


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker