Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

SPEKTAKL SAMOSPALENIE P. BLUSZCZA

SPEKTAKL SAMOSPALENIE P. BLUSZCZA

Aktor Przemysław Bluszcz zagra monodram "Samospalenie" na deskach nowosolskiego teatru Terminus A Quo.

 

SPEAKTAKL "SAMOSPALENIE" PRZEMYSŁAWA BLUSZCZA

Przemysław Bluszcz, gość tegorocznej edycji Solanin Film Festiwal, poza licznymi rolami filmowymi stworzył także wiele kreacji teatralnych. Na jedną pragniemy zwrócić szczególną uwagę – jest to postać oficera Służby Bezpieczeństwa w monodramie „SAMOSPALENIE – spowiedź oficera SB". Spektakl będzie można zobaczyć w trakcie trwania festiwalu.


W listopadzie 2013 r. odbyła się prapremiera monodramu Przemysława Bluszcza „SAMOSPALENIE – spowiedź oficera SB" w reżyserii Krzysztofa Szekalskiego. Aktor za tę rolę w 2014 r. zdobył nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego.


Monodram przywołuje prawdziwe wydarzenia z 1968 r., kiedy podczas uroczystości dożynkowych Ryszard Siwiec dokonał aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia, jako wyraz sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Wydarzenie to wpłynęło na nieugiętego oficera Służby Bezpieczeństwa i stało się punktem zwrotnym w jego życiu.


Na scenie realna historia przeplata się razem z fikcją literacką. Spektakl porusza ważne problemy związane nie tylko z historią Polski, ale przede wszystkim zmagania człowieka, który przez lata funkcjonował w schemacie minionego systemu, a teraz próbuje w tym wszystkim odnaleźć siebie i siebie zrozumieć. Jest to zadanie niełatwe, nieoczywiste i niepewne.


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker