Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

SEBASTIAN STANKIEWICZ JUROREM!

SEBASTIAN STANKIEWICZ JUROREM!

SEBASTIAN "STANKI" STANKIEWICZ

 

Aktor charakterystyczny. Znana twarz. Widziałeś ją w wielu produkcji telewizyjnych, filmowych i teatralnych, ale nie możesz sobie przypomnieć nazwiska. To właśnie Sebastian „Stanki" Stankiewicz.

 

Urodzony w Bolesławcu w roku 1978. Od najmłodszych lat wykazuje talent aktorski. Już jako mały chłopiec odkrywa, że ma zdolność rozśmieszania ludzi. W latach 1997-1999 stawia pierwsze aktorskie kroki w Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu (specjalizacja teatralna), następnie studiuje filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim (1999-2002), a w 2002 rozpoczyna naukę na wydziale lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, którą kończy w 2006 roku. Od tego czasu regularnie gości na ekranach telewizyjnych i kinowych i deskach teatralnych.

 

W teatrze debiutuje w 2008 roku w spektaklu „1 2 3 4 BABA JAGA PATRZY" w reżyserii Thomasa Harzema w Teatrze Wytwórnia. Występuje głównie we Wrocławiu, Wałbrzychu i Warszawie, gdzie tworzy wiele kreacji docenionych zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Gra między innymi w głośnym spektaklu duetu Strzępka-Demirski „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i ....Andrzej" oraz u Bartka Frąckowiaka w „W Pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych". Ponad to daje się poznać jako aktor musicalowy. Od trzech lat z wielkim powodzeniem występuje w przedstawieniu "Hair" we wrocławskim teatrze Capitol w reżyserii Konrada Imieli.

Dla filmu Stankiewicza odkrywa Bodo Kox (juror 2 Solanina). To właśnie u niego debiutuje w 2007 roku w nagradzanej niezależnej produkcji "Nie panikuj". Partneruje mu sam Marcin Dorociński. Od tamtej pory Stankiewicz dzieli swój filmowy czas miedzy produkcjami niezależnymi (zagrał m.in. u Huberta Gotkowskiego - nagrodzone na 5. Solaninie „Bobry", Dominika Matwiejczyka, Sebastiana Buttnego, Bena Talara) a produkcjami komercyjnymi. Aktor daje się poznać szerokiej publiczności występując w „Listach do M" (Misiek, redakcyjny kolega postaci granej przez Maćka Stuhra), „Popiełuszko. Wolność jest w nas" czy w filmie „Dżej dżej" w reżyserii Macieja Pisarka. „Stanki" chętnie współpracuje ze studentami szkół filmowych. Do ważnych ról należy zaliczyć występ w etiudzie „Brzydkie słowa" (2009), „Takich dwóch jak nas troje..."(2011) oraz „Kino" (2013).

 

Dla miłośników srebrnego ekranu pozostaje mistrzem drugiego planu - tworzy niezliczone epizody w popularnych serialach m.in. „Odwróceni", „Niania", „Kryminalni", „39,5", „Galeria" czy „Ojciec Mateusz".

 

Na swoim koncie ma również występy w kilkunastu teledyskach: "Komedia" Muzykoterapia reż. Krzysztof Skonieczny (Głęboki Off) , "My music song" Dj Remo reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13) , "Superstar" Plastic reż. Kobas Laksa, "Hi fi Superstar" Wet Fingers reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13) czy "Grrrubas" GTW reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13).

  

Stankiewicz zgodnie z myślą Konstantego Stanisławskiego udowadnia, że nie ma małych ról, są tylko mali aktorzy. W każdym epizodzie pokazuje kunszt aktora charakterystycznego. Od sprzedawcy dywanów w "Bez wstydu" (2012), przez pana ze sklepu zoologicznego w "Komisarzu Alexie' (2012), zapitego sąsiada w "Dziewczynie z szafy" (2013),  na synie pani Basi z "Ucha prezesa" skończywszy. Jego aktorskim mistrzem jest Philip Seymour Hofman, który swoim talentem udowodnił, że miejsce aktora charakterystycznego jest nie tylko na drugim planie.

Podziel się tym:


facebook ݬedzik wykop.pl twitter blip digg google buzz del.icio.us pinger flaker

« powrót