Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

BARTŁOMIEJ TOPA Bartłomiej Topa

 

Urodzony 26 maja 1967 w Nowy Targu, znak zodiaku: bliźnięta, zawód: aktor, producent. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi w 1991r.

 

Jedna z najbardziej charakterystycznych twarzy aktorskich średniego pokolenia. Dużą popularność aktor zawdzięcza serialowi „Złotopolscy", w którym zagrał starającego się o rękę Marcysi sprzedawcę w sklepie – Zenka Pereszczako.

 

Z zupełnie innej strony dał się poznać jako Pan Młody w filmie „Wesele" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Tym filmem debiutuje też w roli producenta filmowego. Jest współzałożyciel firmy producenckiej "Film It".

 

Nagrody i wyróżnienia: 1991 - Wyróżnienie za role Edwarda IV i hrabiego Richmonda w przedstawieniu "Ryszard III" Shakepseare'a, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Publiczności na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi 2002 - KURACJA Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry") Grand Prix za rolę główną 2002 - Laureat nagrody dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej PLOVDIV 2002. Laureat GRAND PRIX za rolę doktora Majera w Teatrze Telewizji "Kuracja".

 

Wystąpił w wielu filmach, serialach i teatrach telewizyjnych, m. in.: Idealny facet dla mojej dziewczyny, Boisko bezdomnych, Zróbmy sobie wnuka, Stacyjka, Stacja, Demony wojny wg Goi, Pitbull, Złotopolscy, Trzeci oficer, Agentki. Ostatnio wcielił się w głownę rolę w filmie Wojtka Smarzowskiego - Drogówka. Wystapił także w serialu Wataha produkowanym przez HBO.  

 

Bartłomiej Topa był w jury 1. Solanin Film Festiwal 2009