Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

ERYK LUBOSEryk Lubos - Solanin

 

Urodzony 6 września 1974 w Tarnowskich Górach. Aktor firmowy i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu.

 

Do szkoły teatralnej trafił po przedstawieniu Zdzisława Kuźniara. To, co działo się na scenie, zafascynowało go do tego stopnia, że rok później był studentem wrocławskiej PWST. W wieku 22 lat zadebiutował na deskach teatru. Od razu po studiach zaczął grać w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Dość szybko poznano się na jego talencie. W 1998 roku otrzymał nagrodę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz wyróżnienie za umiejętności komediowe w „Igraszkach z diabłem" na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Sześć lat później doczekał się kolejnego wyróżnienia. Tym razem była to Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru za najciekawszą rolę męską – rolę Jajo i Streeta w „Zwycięstwie" Barkera (Teatr Współczesnym we Wrocławiu).

 

Eryk Lubos z czasem dał się poznać również publiczności telewizyjnej. Na srebrnym ekranie zadebiutował w serialu „Życie jak poker", w którym zagrał Dealera (1998/99).Wystapił również w innych produkcjach: „Oficer", „Codzienna 2 m. 3", „Magda M.","Pitbull", „Ojciec Mateusz" czy ostatnio w „Usta usta". Od roku 2003 aktor zagościł także na wielkim ekranie. Pierwszym filmem była „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem". Rozpoczął się niezwykle owocny okres w życiu Eryka Lubosa. Od tej pory każdy rok zwiastuje nową produkcję z jego udziałem. Najgłośniejsze to między innymi: „Karol. Człowiek, który został papieżem" (zagrał tam charyzmatyczną rolę oficera Urzędu Bezpieczeństwa), „W dół kolorowym wzgórzem" i „Made in Poland" w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Pełny popis swego talentu dał w „Boisku bezdomnych". Rola przyniosła mu Nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Jednak dopiero brawurowo zagrana postać Igora w „Mojej krwi" przysporzyła aktorowi wiele międzynarodowych nagród i nominacji: w 2009 roku Eryk Lubos został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Natomiast podczas Cypryjskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Złota Afrodyta" otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza główna rola męska. Doceniono go także na MF Fabularnych, Telewizyjnych i Video w Avance – w jego ręce trafiła Nagroda za najlepszą rolę męską. We Wrześni na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym uhonorowany Nagrodą Aktorską, również za film Marcina Wrony. Najnowszym obrazem z jego udziałem będzie „Zabić bobra" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Obecnie jest aktorem Teatru Rozmaitości w Warszawie.

 

Eryk Lubos był w jury 3. Solanin Film Festiwal 2011