Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

IDEA FESTIWALU 

 

SOLANIN FILM FESTIWAL powstał z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina w 2009 roku. Wspieramy, promujemy i prezentujemy najciekawszych twórców kina offowego oraz ich produkcje. Stawiamy przede wszystkim na filmy offowe i niezależne, ale w naszych progach zawsze znajdzie się miejsce na ciekawe produkcje z Polski, Europy i Świata.

15. Solanin Film Festiwal odbędzie się
w dniach 23-27 sierpnia 2023 roku w Nowej Soli

 

Przez 14 lat Solanin dorobił się prawdziwej tężyzny fizycznej i ogromnej siły, którą czerpie z „pakowania" kultury. Jednak, aby OFF miał MOC, potrzebujemy wciąż nowych pasjonatów i miłośników kina. W tym celu, wchodząc w nowe dziesięciolecie, postawiliśmy na międzynarodową współpracę. Prócz naszych przyjaciół z Czech czy Niemiec, planujemy poszerzyć zasięg o kolejne kraje, aby DWUNASTE solenie miało jeszcze większą MOC!


Po raz kolejny zapraszamy wszystkich amatorów oraz profesjonalistów, którzy mają coś ciekawego do przekazania. Czekamy na mocne, bezkompromisowe i szczere obrazy zmuszające do refleksji, a także na takie, które w lekkiej formie pokazują życie codzienne. Jak co roku liczymy na masę świetnych animacji, dokumentów i fabuł, o których będziemy dyskutować jeszcze długo po seansach.

 

 7.Solanin Film Festiwal 2015

W tym roku modyfikujemy nasze idee konkursowe i skracamy maksymalną długość przyjmowanych filmów do 45 minut.

W ramach Solanina odbędą się dwa konkursy, w których można zgłaszać fabuły i dokumenty, a także konkurs dla filmów animowanych.

 

Konkurs Niezależny

Konkurs przeznaczony dla samouków, amatorskich grup filmowych, studentów oraz zapaleńców, którzy sami realizują filmy bez dotacji państwowych i wielkich budżetów.

Konkurs Offowy 

Konkurs przeznaczony dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, PISFem bądź dużym wsparciem sponsorskim.

Konkurs Animowany

Konkurs przeznaczony dla wszystkich, którzy tworzą filmy animowany, wykonywane dowolną techniką.

 

Z pośród filmów biorących udział we wszystkich konkursach, jury wybierze GRAND PRIX FESTIWALU.
W poprzednich edycjach festiwalu w Jury zasiadali:

 
 
 
 
 
 
 
 

Nagrodę honorową – MOCNEGO SOLANINA w 2012 roku otrzymał Wojciech Smarzowski, w 2013 Ryszard Bugajski, w 2014 Marek Koterski, w 2016 Jan Jakub Kolski, a w 2017 Jerzy Stuhr. Nagrodę przyznajemy za mocne i bezkompromisowe kino.

Wojciech Smarzowski - SolaninRyszard Bugajski - SolaninMarek Koterski - Solanin Jan Jakub Kolski - MOCNY SOLANIN 2016Jerzy Stuhr - mocny Solanin 2017

 

Nowa Sól po raz czternaty zamieni się w przestrzeń, w której będzie można zobaczyć najMOCniejsze polskie obrazy z 2022 i 2023 roku. Aby nie zamykać się jedynie na naszym polskim podwórku, zaprezentujemy dodatkowo najlepsze produkcje z naszych partnerskich festiwali: Cottbus Film Festiwal, 3Kino Praga, Neisse Film Festiwal z Zittau. Nie zabraknie także kina docenianego na najbardziej prestiżowych festiwalach świata: w Cannes, Wenecji, Berlinie i Sundance oraz nagradzanych Oscarami, Złotymi Globami czy europejskimi nagrodami filmowymi. Wzorem ubiegłorocznych edycji Solanina, stawiamy duży nacisk na debaty o idei kina oraz spotkania z festiwalowymi gośćmi.

 7. Solanin Film Festiwal - Nowa Sól

Solanin Film Festiwal żyje nie tylko filmem. Na festiwalu nie zabraknie koncertów, imprez muzycznych, wystawy sztuki alternatywnej oraz masy dodatkowych akcji skierowanych nie tylko do fanów dobrego kina.

15. SOLANIN FILM FESTIWAL to miejsce spotkań amatorów, dla których najważniejsza jest radość z tworzenia kina oraz doświadczonych profesjonalistów. Cieszymy się, że możemy obserwować, jak początkujący twórcy wskakują na kolejny poziom, a za kilka lat debiutują pełnometrażowymi obrazami w mainstreamie. To umacnia w nas przekonanie, że OFF TO MOC!!!