Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

MOCNY SOLANIN 

 

To specjalna nagroda przyznawana twórcom za MOCNE i BEZKOMPROMISOWE kino. W szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina. Nagroda jest finałem akcji KONIEC PIEPRZENIA W KINIE – CZAS POSOLIĆ!

 

Laureatami nagrody są:

 

Wojciech Smarzowski

2012

Wojciech Smarzowski

Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznajemy Wojciechowi Smarzowskiemu Honorowego Solanina za MOCNE i BEZKOMPROMISOWE kino. Za odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina. Za to, że nie jest ono dla wszystkich. Ci, którzy go oglądają, nie pozostają obojętni, gdyż filmy zmuszają do refleksji i długich, czasem kontrowersyjnych dyskusji. I za to, że każdy swój film traktuje tak, jakby był ostatni.

Ryszard Bugajski

2013

Ryszard Bugajski

Po raz drugi przyznajemy Mocnego Solanina za BEZKOMPROMISOWE KINO. W tym roku laureatem naszej nagrody jest Ryszard Bugajski. Mocny Solanin przyznany będzie za odwagę, konsekwencję i determinację przy tworzeniu autorskiego kina. Za niepokorność, niełatwą prawdę i wiarę w człowieka w mrocznym świecie. Za to, że pomimo upływu czasu, ciągle pokazuje młodym twórców, jak się nie poddawać i nie rezygnować z własnych przekonań artystycznych na rzecz konformizmu.

Marek Koterski

2014

Marek Koterski

Trzeci Mocny Solanin trafił do rąk Marka Koterskiego. Twórcy, który w swej kreacji i dążeniu do wypracowania własnego stylu, nie bacząc na liczne trudności, dokonał jednoznacznych wyborów artystycznych i osiągnął mistrzostwo formy. Dziękujemy za odwagę artystyczną, awangardową narrację, łamanie schematów, ukazanie paradoksów rzeczywistości i „Polaków portret własny". Za to, że zawsze jest mocny i bezkompromisowy!