Aktorka teatralna i filmowa. W 1994 roku kończy Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a w latach 1993-1997 związuje się z łódzkim Teatrem Powszechnym. Od 1996 roku gra na scenie im. Stefana Jaracza w Łodzi, a od 2005 roku występuje także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Jeszcze w czasie studiów aktorka gra kilka dużych ról na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. Jest tytułową Antygoną w dramacie Jeana Anouilha w reżyserii Macieja Korwina, Dorotką w muzycznym spektaklu dla dzieci „Czarodziej z Krainy Oz" w reżyserii Janiny Niesobskiej i uczennicą w „Lekcji" Eugene'a Ionesco w reżyserii Michała Pawlickiego. W 1995 zdobywa I Nagrodę w konkursie XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
W 1996 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza występuje jako Agnes w "Agnes od Boga" Johna Pielmeiera, w reżyserii Mariusza Grzegorzka, a rok później wciela się w postać Iriny w „Trzech siostrach" Michaiła Czechowa w reżyserii Barbary Sass. Olbrzymim sukcesem jest rola Mary w spektaklu telewizyjnym „Rutherford i syn" Katherine G. Sowerby. Aktorka gra w sposób wyciszony i subtelny. Rola jest chwalona za autentyzm, a jej odtwórczynię doceniono za umiejętność scenicznego obrazowania skomplikowanych psychologicznych procesów. Jednym z jej najważniejszych dokonań staje się tytułowa rola w dramacie „Merylin Mongoł" Nikołaja Kolady w reżyserii Barbary Sass. Gabriela Muskała gra także w napisanej wspólnie z siostrą "Podróży do Buenos Aires" (Teatr im. Jaracza w Łodzi) i występuje z tą sztuką na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu w 2007 roku. Monodram zdobywa pierwsze nagrody na na 7. Międzynarodowym Festiwalu Monodramów Thespis w Kilonii oraz na The Third International One Actor Theatre Festival "MonoBaltija" w Kownie.
W kinie debiutuje w 1993 roku w „Rozmowie z człowiekiem z szafy" Mariusza Grzegorzka. Kilka lat później ten sam reżyser powierza jej jedną głównych ról w „Królowej aniołów" - halucynacyjnym obrazie o miłości i samotności. Muskała gra dużo w filmach Grega Zglińskiego. W 2001 roku wciela się w postać Ani w etiudzie fabularnej „Na swoje podobieństwo" zrealizowanej łódzkiej szkole filmowej, a w 2004 roku występuje w dramacie psychologicznym „Cała zima bez ognia" (koprodukcja belgijsko-szwajcarska). Muskała długo przygotowuje się do tej roli, uczy się francuskiego, rozmawia z emigrantami z Kosowa mieszkającymi w Szwajcarii i z psychologiem o naturze traumatycznych wojennych przeżyć i wspomnień. Później świetnie sprawdza się także w innym psychologicznym obrazie - telewizyjnym filmie „Podróż" Dariusza Glazera. Aktorka gra także jedną z głównych ról w serialu „Londyńczycy" w reżyserii Grega Zglinskiego i Macieja Migasa i mniejsze role w filmach fabularnych, m. in. Sally w produkcji o Władysławie Sikorskim – „Generał. Zamach na Gibraltarze" i żonę Szyposza w „Janosiku. Prawdziwej historii" Kasi Adamik i Agnieszki Holland. W 2012 roku wciela się w matkę głównego bohatera filmu „Być jak Kazimierz Deyna" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz. Za tę rolę zostaje nagrodzona nagrodą dla najlepszej głównej roli kobiecej na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film. Ostatnio widzowie mogli podziwiać ją w wielokrotnie nagradzanym obrazie „Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. Jesienią będzie można ją zobaczyć w "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego.