Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Andrzej Mastalerz

ANDRZEJ MASTALERZ

Aktor teatralny, filmowy i serialowy. Wykładowca akademicki.

Pochodzi z Chorzowa. Absolwent Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej.


Po studiach związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, na deskach którego występował przez osiem lat. W tamtym okresie uznanie przyniosła mu rola Antosia w „Zbrodni z premedytacją" w reżyserii Zbigniewa Brzozy, za którą otrzymał Nagrodę Główną na XXXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Następnie dołączył do stołecznego Teatru Studio, a w latach 2012 – 2015 występował w warszawskim Teatrze Powszechnym, gdzie za rolę Adama w przedstawieniu „Nieskończona historia" w reżyserii Piotra Cieplaka otrzymał nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od 2016 do 2018 roku związany był z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Współpracuje również z Teatrem Telewizji.


Poza karierą teatralną Andrzej Mastalerz może pochwalić się bogatą filmografią. Specjalnością aktora są role drugoplanowa czy epizodyczne jednak wiele z nich jest bardzo istotnych i wyrazistych dla kreowanej na ekranie historii i na długo zapada w pamięci widzów. Spowodowało to, że artysta stał się rozpoznawalny wśród publiczności i chętnie angażowany przez reżyserów. Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1987 roku w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o zabijaniu". Natomiast pierwszą znaczącą kreacją była postać Paszy w „Nad rzeką, której nie ma" Andrzeja Barańskiego. Ten sam twórca obsadził go także w roli Staszka w „Kawalerskim życiu". Został zauważony przez uznanych polskich reżyserów takich jak: Agnieszka Holland („Europa, Europa", „W ciemności"), Władysław Pasikowski („Kroll", „Pokłosie"), Lech Majewski („Wojaczek", „Angelus") czy Marka Koterskiego („7 uczuć"). W 2011 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia" zdobył nagrodę za najlepszą rolę męską za postać Erwina w filmie Ingmara Villquista i Adama Sikory „Ewa".


W ostatnich latach mogliśmy zobaczyć go w takich produkcjach jak: „Obława" (2012 r.) Marcina Krzyształowicza, „Nad życie" (2012 r.) Anny Pluteckiej – Mesjasz, „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015 r.) Janusza Majewskiego, „Baby bump" (2015 r.) Jakuba Czekaja, „Smoleńsk" (2016 r.) Antoniego Krauze, „Reakcja łańcuchowa" (2017 r.) Jakuba Pączka, „Czarny mercedes" (2019 r.) Janusza Majewskiego czy „Zieja" (2020 r.) Roberta Glińskiego.


Andrzeja Mastalerza kojarzą z pewnością widzowie seriali. Zagrał w takich produkcjach jak: „WOW", Pierwszy milion", „Słoneczna włócznia", Duża przerwa", „Szpital na perypetiach", Samo życie", „Glina", „Codzienna 2 M. 3", „Dwie strony medalu", „Odwróceni", „Synowie", „Licencja na wychowanie", „1920. Wojna i miłość", „Plebania", „Historia Roja", „Znaki", „Korona królów" czy „Stulecie winnych".