Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Anna Smołowik

ANNA SMOŁOWIK

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Pierwsze sukcesy aktorskie odnosiła już w szkole średniej - w klasie maturalnej otrzymała Grand Prix w konkursie monodramów w Suwałkach. Od początku kariery artystycznej współpracuje z warszawskimi teatrami takimi jak: Teatr Bajka, Laboratorium Dramatu, Teatr Muzyczny „Roma", OCH-Teatr, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera czy Teatr Syrena. W latach 2012 -2014 należała do kabaretu „Pożar w Burdelu", komentującego w swojej twórczości bieżące wydarzenia społeczne i polityczne. Występy Anny Smołowik na deskach teatralnych, zostały docenione w postaci nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należą: wyróżnienie za grę w przedstawieniach dyplomowych Akademii Teatralnej w Warszawie na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2008 roku, nagroda „Feliks Warszawski" w kategorii debiut w 2010 roku, wyróżnienie oraz Nagroda Dziennikarzy na Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie w 2011 roku, druga nagroda za monodram na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie w 2011 roku, główna nagroda aktorska podczas 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych w 2013 roku. W 2015 roku została uhonorowana również przez Program 3 Polskiego Radia nagrodą „Talent Trójki" w kategorii Teatr. Współpracowała z Teatrem Telewizji w spektaklach „Powidoki" Macieja i Adama Wojtyszków oraz „Zakład doświadczalny Soldarność" Szymona Bogacza.

 

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2009 roku w filmie „Wichry Kołymy" w reżyserii Marleen Gorris. W ostatnich latach widzowie mogli ją zobaczyć w takich produkcjach jak: „Demon" Marcina Wrony, „Chemia" Bartosza Prokopowicza, „Prosta historia o morderstwie" Arkadiusza Jakubika, „Podatek od miłości" Bartłomieja Ignaciuka, „(Nie)znajomi" Tadeusza Śliwy czy „Listy do M. 4" Patricka Yoki. Najnowsze produkcje z jej udziałem to „Miłość do kwadratu" Filipa Zylbera oraz „W jak morderstwo" Piotra Mularuka. Zagrała także w obrazach: „Juliusz" oraz „Czarna owca", wyreżyserowanych przez Aleksandra Pietrzaka. Pierwszy Solaninowy smaczek stanowi to, że wspomniany twórca dwukrotnie został nagrodzony na nowosolskim festiwalu - w 2014 i w 2017 roku. Natomiast drugi to, że brała udział w konsultacji scenariuszowej oraz znalazła się w obsadzie aktorskiej filmu „Okna, okna" w reżyserii Wojciecha Solarza, który tryumfował w kategorii: Kino offowe fabuła na 10. edycji Solanin Film Festiwal w 2018 roku.

 

Anna Smołowik pojawia się również na małym ekranie. Zagrała w popularnych serialach telewizyjnych takich jak między innymi: „Brzydula", „Czas honoru", „Przyjaciółki", „Prawo Agaty", „Sama słodycz", „Na dobre i na złe", „Druga szansa", „Ucho prezesa", „Diagnoza" „Pułapka" czy „39 i pół tygodnia". Od 2021 roku znalazła się w obsadzie serialu komediowo - obyczajowego „Usta usta". Jest również aktorką dubbingową, użyczając głosu w filmach, serialach i słuchowiskach.