Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Arkadiusz Tomiak

ARKADIUSZ TOMIAK

Operator filmowy

Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów filmowych. Pracuje przy produkcji filmów fabularnych, dokumentów, krótkiego metrażu, seriali telewizyjnych, teatru telewizji i animacji. Członek Polish Society of Cinematographers - elitarnego stowarzyszenia twórców zdjęć filmowych.


Karierę zawodową rozpoczął jako asystent operatora obrazu filmu „Voyage en Pologne" w reżyserii Stéphane Kurca. Następnie współpracował z Janem Jakubem Kolskim przy tworzeniu, takich fimów jak: „Cudowne miejsce", „Grający z talerza", „Szabla od Komendanta". Jako samodzielny operator zadebiutował w 1997 roku w filmie „Przystań" Jana Hryniaka. W ostatnich latach odpowiedzialny był za obraz w takich produkcjach kinowych i telewizyjnych jak między innymi: „Karbala", „Bez tajemnic", „Zaćma", „Volta", „Niewidzialne", „1983", „Solid gold", „Legiony", „Ja teraz kłamię", „Fighter", „Czarny mercedes", „Ludzie i bogowie" czy „Bez skrupułów".

 

Uhonorowaniem jego pracy artystycznej są liczne nominacje oraz nagrody w konkursach filmowych. W 2000 roku na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jako jeden z najmłodszych operatorów w historii, otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Daleko od okna". Złote Lwy za najlepsze zdjęcia odbierał później jeszcze dwukrotnie – w 2006 roku za filmy „Palimpset" i „Statyści". Kilkukrotnie nominowany do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej, której laureatem został w 2013 roku za zdjęcia do filmu „Obława" oraz w 2016 roku za film „Karbala". Wspomniane produkcje przyniosły mu również Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Dwukrotnie zdobył nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" – w 2011 roku za film „Daas" i w 2013 roku za „Stację Warszawa". W 2013 roku za film „Dziewczyna z szafy" otrzymał Złotą Żabę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage".