Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

Artur BarciśARTUR BARCIŚ

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy

Reżyser teatralny

Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Zaraz po studiach zaczyna współpracę z Teatrem na Targówku i Teatrem Narodowym w Warszawie, w którym gra między innymi w spektaklach Adama Hanuszkiewicza „Pan Tadeusz" (1982), „Leśmian (interpretacje)" (1982) i „Śpiewnik domowy" Stanisława Moniuszki. W 1983 roku występuje w słynnym spektaklu „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Jerzego Krasowskiego. Od 1984 członek Teatru Ateneum, na deskach którego debiutuje rolą Ignaca w „Trans-Atlantyku" w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego. W 1980 roku wygrywa trzecią edycję Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wielokrotnie występuje w przedstawieniach muzycznych, takich jak: „Niebo zawiedzonych" z piosenkami Bertolda Brechta a także „Opera za trzy grosze" (1994).

 

Widzom małego ekranu jest znany z bardzo charakterystycznych ról, głównie drugo- i trzecioplanowych, m.in. w serialach: „Siedem życzeń", „Zmiennicy" czy „Miodowe lata" i „Ranczo", w których partneruje mu Cezary Żak.


Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Jerzy Hoffman („Znachor") czy Krzysztof Kieślowski („Dekalog"). Występuje też u Andrzeja Wajdy („Wielki tydzień"), Wojciecha Marczewskiego („Ucieczka z kina wolność") i Kazimierza Kutza („Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza").


W 2012 r. wystąpił w etiudzie szkolnej Petera Vogra „Kontroler" w której wciela się w postać sfrustrowanego kontrolera biletów, mającego szansę zemścić się za lata upokorzeń. Za tę kreację zostaje nagrodzony na Down Under International Film Festival w Darwin i na festiwalu OFF-ensiva we Wrocławiu.