Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

24-28/08 Nowa Sól

ELWIRA NIEWIERA

Badaczka kultury, scenarzystka, reżyserka filmów dokumentalnych. Studiowała teatrologię i germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz etnologię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Współpracowała z Moving Academy for Performing Arts w Amsterdamie. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, organizowanej przez Teatr Gardzienice, który łączy tradycję teatru repertuarowego z elementami kultury ludowej.

Głównymi osiami jej zainteresowań twórczych są: kultura źródeł oraz przemiany społeczne zachodzące w Europie Wschodniej. W swoich filmach opowiada przede wszystkim o trudnych losach ludzi zaplątanych w przemiany geopolityczne i cywilizacyjne. Pierwszy pełnometrażowy dokument Elwiry Niewiery zatytułowany „Bułgarskie historie" wziął udział w wielu międzynarodowych festiwalach i dystrybuowany był w niemieckich kinach studyjnych. Kolejną pracą reżyserki był „Efekt domina", który w 2015 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki i odnosił sukcesy na najważniejszych imprezach filmowych. Wygrał między innymi Krakowski Festiwal Filmowy i zdobywał nagrody w Budapeszcie, na Visions du Reel w Szwajcarii, Golden Apricot w Armenii, DokuFest
w Kosowie i na DOK Leipzig w Lipsku.

„Książę i dybuk" to następny wielokrotnie nagradzany obraz. Do najważniejszych zdobytych wyróżnień należą: nagroda „Venezia Classici" dla najlepszego filmu o kinie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa „Orzeł" za najlepszy film dokumentalny oraz nagroda„What the Doc" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Barcelonie.
Najnowsze dzieło Elwiry Niewiery „Syndrom Hamleta" pochodzi z 2022 rok i opowiada o konflikcie
w Ukrainie. Do tej pory zdobyło Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz szereg wyróżnień i nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym.