Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

24-28/08 Nowa Sól

KAZIK STASZEWSKI 

Muzyk, wokalista, saksofonista, kompozytor, autor tekstów, aranżer. Jeden z najpopularniejszych, wszechstronnych i kreatywnych artystów na rodzimej scenie muzycznej. Tworzy w różnorodnej stylistyce muzycznej takiej jak rock alternatywny, punk rock, rapcore czy folk. W swoich utworach często porusza aktualne tematy polityczne i społeczne oraz komentuje otaczającą rzeczywistość.

 

Kazik Staszewski


Karierę rozpoczął na przełomie lat 70. I 80. z punkową kapelą „Poland". W 1982 roku powołał do życia grupę „Kult", która stała się sztandarowym projektem muzyka i z którą występuje do dziś. Równocześnie do występów z zespołem rozwija karierę solową, którą rozpoczął na początku lat 90. Kazik jest bardzo aktywnym wykonawcą, o czym świadczy udział w wielu projektach muzycznych. Poza „Kultem" był członkiem i wokalistą takich zespołów jak: Kazik Na Żywo, El Dupa, Buldog, Mazoll, Kwartet ProForma, Zuch Kazik, Kazik + Zdunek Ensemble czy Yugoton. Współpracował z takimi zespołami i muzykami jak m.in.: Acid Drinkers, Pidżama Porno, T.Love, Zacier, Voo Voo, Edyta Bartosiewicz czy Katarzyna Nosowska.

 

Kazika Staszewski przyznaje, że jest wielkim fanem kina. Odzwierciedleniem tej pasji jest fakt, że jego utwory zostały wykorzystane w takich produkcjach jak: „Sztos" Olafa Lubaszenki, „Pitbull" Patryka Vegi, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauze, „Oczy niebieskie" Waldemara Szarka, „Yuma" Piotra Mularuka czy „25. lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka. W 2019 roku swoją premierę miał dokument "KULT. Film" w reż. Olgi Bieniek prezentujący materiały zakulisowe, jak i życie zespołu w trasie koncertowej. 

 

Współpracował również z amatorskim Zespołem Filmowym „Skurcz", wcielając się w epizodyczne role w ich produkcjach takich jak: „Wściekłe pięści Węża" czy „Sarnie żniwo, czyli pokusa statuetkowego szlaku". Artysta jest zdobywcą wielu nagród, z których części nie odbiera. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczeji działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.