Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Łukasz Grzegorzek

ŁUKASZ GRZEGORZEK

Reżyser, scenarzysta, montażysta

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

 

W młodości przygotowywał się do kariery profesjonalnego tenisisty, a zanim zadebiutował filmem „Kamper", opowiadającym o zagubionych młodych ludziach, którzy nie potrafią podejmować życiowych wyborów, przez 10 lat kręcił reportaże i pracował w telewizji, tworząc krótkie formaty reklamowe i zwiastuny filmowe. Ponieważ nie stać go było na studia filmowe, uczył się warsztatu od najlepszych reżyserów. Jak przyznaje w jednym z wywiadów: Mogłem wybierać, do jakich filmów będą to zwiastuny. Wybierałem więc takie tytuły, które dużo dla mnie znaczą – chociażby twórczość braci Coen. Właśnie w ten sposób, czyli rozkładając na czynniki pierwsze filmy zacnych reżyserów, nauczyłem się fachu. 

 

Wspomniany debiut, w którym główne role zagrali Marta Nieradkiewicz (Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2016) i Piotr Żurawski (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"-Nagroda za rolę męską za "wiarygodny obraz pokoleniowych niepokojów"), otrzymał Nagrodę Publiczności w 2017 roku na Sopot Film Festival i Nagrodę za najlepszy debiut pełnometrażowy na Raindance Film Festival w Londynie (2016) oraz wyróżnienie przyznane w 2016 r. za "postawienie w ciekawej formie artystycznej, ponadpokoleniowo intrygującego pytania: ile wolności zgodzimy się oddać w zamian za poczucie stabilizacji?" (Łódź - Forum Kina Europejskiego "Cinergia").


Drugim filmem Ł. Grzegorzka była "Córka trenera" z debiutującą Karoliną Bruchnicką i Jackiem Braciakiem, dający znakomity popis aktorstwa. Film został wyróżniony Best Youth Film Award na festiwalu w Cottbus, otrzymał Nagrodę Publiczności na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz trzy nagrody na festiwalu Off Camera. Trzecim filmem reżysera będzie "Moje wspaniałe życie", gdzie główną rolę powierzono Agacie Buzek.