Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

24-28/08 Nowa Sól

ŁUKASZ RONDUDA

łuksasz rondudaHistoryk i krytyk sztuki, wykładowca akademicki, reżyser i scenarzysta filmowy, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył studia podyplomowe z filozofii XX wieku w Collegium Civitas w Warszawie oraz kurs reżyserki i kurs scenariuszowy w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. W 2019 roku Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu nadał mu stopnień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki.


Poza reżyserią zajmuje się pracą naukową, a w szczególności badaniem związków między sztukami performatywnymi, filozofią i historią kultury. Jest autorem artykułów oraz książek poruszających tę tematykę. Pracuje jako wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Princetown University oraz Columbia University w Nowym Jorku.


Zainteresowania badawcze Łukasz Rondudy uwypuklają się w jego twórczości reżyserskiej. W 2015 roku zadebiutował na dużym ekranie filmem „Performer", inspirowanym życiem Oskara Dawickiego – artysty multimedialnego, performera i autora instalacji. Obraz wyróżniony został na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie nagrodą „Think: The Award" w sekcji „Forum Expanded" oraz nagrodą w kategorii: Mistrzowie pełnego metrażu na Festiwalu Złote Mrówkojady w Lublinie. Kolejnym jego dziełem było „Serce miłości", które zostało nagrodzone za najlepszy debiut polski podczas Forum Kina Europejskiego „Cinergia" w Łodzi oraz triumfowało jako najlepszy film podczas Festival A l'Est du Nouveau w Mont-Saint-Aignan. Duże uznanie przyniósł artyście jego najnowszy obraz pod tytułem „Wszystkie nasze strachy", który otrzymał szereg nagród i nominacji.

 

Do najważniejszych należą Złote Lwy, a także nagroda dziennikarzy i nagroda jury młodzieżowego podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda Don Kichot Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz Złota Taśma przyznawana przez Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. „Wszystkie nasze strachy" nominowane były także do Polskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz i najlepsza reżyseria.