Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Magdalena Popławska

MAGDALENA POPŁAWSKA

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego oraz stypendystka Institut del Teatre w Barcelonie. Jako niezależna artystka współpracowała z wieloma teatrami i grupami twórczymi. Początkowo była związana z warszawskim Teatrem Rozmaitości, gdzie jeszcze jako studentka, zadebiutowała w sztuce „Electronic City" Richtera Falka oraz brała udział w głośnym projekcie „Teren Warszawa". Od 2008 roku występuje głównie na deskach stołecznego Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
Poza sceną teatralną Magdalena Popławska jest również aktorką filmową i serialową. Publiczności telewizyjnej znana jest z takich produkcji jak między innymi: „Mrok", „Ekipa", „Pakt", „39 i pół", „Bez tajemnic", „Wataha", „Usta usta", „Krew z krwi", „Diagnoza" oraz „Osiecka", gdzie wcieliła się w tytułową bohaterkę.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2005 roku w obrazie „Doskonałe popołudnie" w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Następne lata przyniosły jej kolejne role filmowe między innymi w: „Prostej historii o miłości" (2010 r.) Arkadiusza Jakubika, „Dwóch ogniach" (2010 r.) Agnieszki Łukasiak, „Dziewczynie z szafy" (2012 r.) Bodo Koxa, „Jestem mordercą" (2016 r.) Macieja Pieprzycy, „Ataku paniki" (2017 r.) Pawła Maślony, „53 wojnach" (2018 r.) Ewy Bukowskiej czy „Podatku od miłości" (2018 r.) Bartłomieja Ignaciuka. Jedną z nowszych produkcji, w której możemy zobaczyć aktorkę jest „Prime time" w reżyserii Jakuba Piątka.


Osiągnięcia teatralne Magdaleny Popławskiej zostały docenione w postaci następujących wyróżnień: nagroda w kategorii młody aktor za rolę w przedstawieniu „Sny" Iwana Wyrypajewa podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych w 2005 roku, rok później specjalna nagroda zespołowa za spektakl „Taśma" Stephena Belbera podczas tego samego festiwalu. W 2013 roku otrzymała dwie nagrody za rolę Nancy Spungen w sztuce „Nancy. Wywiad" odpowiednio: podczas Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" w Szczecinie oraz na łódzkim XIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

 

Uznanie przyniosły jej również role filmowe. W 2011 roku otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Dwa ognie" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia" we Wrześni oraz nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Prosta historia o miłości". Dwukrotnie zdobywała Złotego Szczeniaka na wrocławskim Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa – w 2017 roku za rolę w „Ataku paniki", rok później za kreację w filmie „53 wojny". Jednym z największych sukcesów artystki są Złote Lwy za rolę w filmie „Atak paniki", które otrzymała na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na 13. Solanin Film Festiwal 2021 zobaczymy ją w drugim filmie Alka Pietrzaka „Czarna Owca".


Poza dorobkiem aktorskim Magdalena Popławska może pochwalić się również osiągnięciami muzycznymi – dwukrotnie została wyróżniona za interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej – podczas konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej" w 2003 roku oraz na XXIV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, gdzie zajęła drugie miejsce w konkursie na interpretację utworu słynnej artystki.