Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Małgorzata Brama

MAŁGORZATA BRAMA 

 

Polska reżyserka filmowa, specjalizująca się w filmie historycznym (II wojna światowa, powstanie warszawskie) oraz w inscenizacjach historycznych i grach miejskich - Wizna 39, Desant Berlingowców, Akcja na Kutscherę, Zamach na Szefa Gestapo, Akcja w Starachowicach, Wola'44, Ursynów'44, "Lwów śladami Herberta", "Literackie Wilno".


Współpracuje z BBC (Laurence Rees) i Chanell History (Serial Polscy Bohaterowie Wojenni). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. Zadebiutowała filmem dokumentalnym pt. "Targówek '44". Wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych. Za film dokumentalny „Dziewczyny" otrzymała nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Z kolei „Oberlangen" otrzymał w 2012 r. Nagrodę Prawosławnego Ordynariusza WP na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie oraz III Nagrodę w kategorii: Film fabularny i dokument fabularyzowany przyznaną na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie ojczyzny" odbywającym się w Częstochowie w 2013r.

 

W 2013 r. realizuje fabularyzowany dokument pt. „Radosław", za który w 2014 r. otrzymuje II Nagrodę w kategorii: Film fabularny i dokument fabularyzowany na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie ojczyzny" oraz nagrodę "Złota Szabla" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. W 2015 r. film zostaje również doceniony na Festiwalu Filmowym "Drzwi" w Gliwicach – jury przyznaje mu Srebrną Framugę dla najlepszego niezależnego filmu dokumentalnego, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręcza reżyserce nagrodę „Złoty Kopernik" na za najlepszy film edukacyjny.

 

W 2014 roku Małgorzata Brama została odznaczona pamiątkowym medalem „70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" przez Związek Powstańców Warszawskich, a w 2017 roku otrzymała medal „Pro Patria" za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.