Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Mariusz Bonaszewski

MARIUSZ BONASZEWSKI

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i radiowy.

 

Pochodzi z Koszalina. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Mariusz Bonaszewski, choć pojawia się w filmach, serialach telewizyjnych oraz dubbingach, jest aktorem, który skupia się przede wszystkim na karierze teatralnej – role teatralne przyniosły mu największe uznanie wśród krytyków i publiczności.


Przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Słupskim Teatrze Dramatycznym, gdzie trafił po ukończeniu liceum zaś po studiach przez niemalże dekadę, był członkiem zespołu warszawskiego Teatru Dramatycznego. Praca na wspomnianej scenie zaowocowała wieloma świetnymi kreacjami aktorskimi. Do najważniejszych z nich należą role Hamleta oraz Konstantego Trieplewa. Bonaszewski związany był również z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie został doceniony przez znakomitego reżysera Jerzego Jarockiego. W 1997 roku został aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie realizuje się w najbardziej interesujących spektaklach. Duże uznanie przyniosła mu rola psychopatycznego Tinkera, w kontrowersyjnej sztuce Sarah Kane „Oczyszczeni", zrealizowanej przez wrocławski Teatr Współczesny i stołeczny Teatr Rozmaitości. Współpracuje także z teatrem radiowym oraz Teatrem Telewizji.

 

Na dużym ekranie zadebiutował w 1986 roku epizodem w filmie „Maskarada" w reżyserii Janusza Kijowskiego. Do jego ważniejszych ról filmowych można zaliczyć: Anda w „Świetle Odbitym" (1989 r.) Andrzeja Titkowa, Świra w „Zakładzie" (1990 r.) Teresy Kotlarczyk, Kostka w „Gnojach" (1995 r.) Jerzego Zalewskiego oraz Jozuego w „Metanoi" (2005 r.) Radosława Markiewicza. W ostatnich latach wystąpił w takich produkcjach jak między innymi: „Matka Teresa od kotów" (2009 r.) Pawła Sali, „Wenecja" (2010 r.) Jana Jakuba Kolskiego, „W imieniu diabła" (2011 r.) Barbary Sass, „Daas" (2011 r.) Adriana Panka, „Powidoki" (2016 r.) Andrzeja Wajdy, „Kurier" (2019 r.) Władysława Pasikowskiego, „Pan T." (2019 r.) Marcina Krzyształowicza czy „Banksterzy" (2020 r.) Marcina Ziębińskiego.


Popularność przyniosły mu także role serialowe w takich produkcjach jak między innymi: „Zaginiona", „Na dobre i na złe", „Glina", „Przyjaciółki", „Krew z krwi", „Pakt", „Bodo", „Stulecie winnych" czy „Ojciec Mateusz". Do najważniejszych osiągnięć filmowych Mariusza Bonaszewskiego należy: nagroda za główną rolę męską w filmie „Daas" podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i film", nagroda za główną rolę męską w filmie „Moja biedna głowa" na brukselskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych oraz nominacja do Złotej Kaczki w kategorii najlepszy aktor za kreację  w „W imieniu diabła".