Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

Marta PrusMARTA PRUS

Reżyserka, scenarzystka, montażystka.

Trzykrotna laureatka Grand Prix Solanin Film Festiwal – „Mów do mnie" (2015), „Ciepło-Zimno" (2017) i „Over the Limit" (2018).

 

W latach 2006-2009 ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (pierwsze miejsce na liście rankingowej na egzaminach wstępnych), a także była wolnym słuchaczem Kulturoznawstwa. Ukończyła roczny kurs dokumentalny Przedszkole Filmowe w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny Tańca współczesnego w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. W 2013 zostaje wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. roku W 2016 została absolwentką Wydziału Reżyserii Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jeszcze podczas studiów reżyserka zrealizowała filmy krótkometrażowe, które nagradzano na całym świecie, m.in. "Vakha i Magomed", "Osiemnastka", "Mów do mnie" i „Ciepło-zimno".

 

Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny "Over the Limit" został nagrodzony w Chicago, Zagrzebiu, Sewestopolu, Luksemburgu, Budapeszcie, Perm i na licznych krajowych festiwalach: Kryształowe Jabłko" dla najlepszego debiutu polskiego na Cinergii w Łodzi, Złoto Grono na Lubuskim Lecie Filmowym oraz Złoty Róg na Krakowskim Festiwal Filmowym. "Over the Limit" został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2019 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

 

W 2018 roku dziennikarze magazynu Variety wpisali Martę Prus na prestiżową listę 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić - "10 Europeans to Watch 2018".