Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

18-22/08 Nowa Sól

Michał Grzybowski

MICHAŁ GRZYBOWSKI

Aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny. Scenarzysta, reżyser i producent.


Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest synem Macieja Grzybowskiego oraz Bożeny Remelskiej - pary artystów od lat związanych z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 2007 roku z kaliską sceną teatralną związany jest również Michał Grzybowski. Jako rodowity kaliszanin, w rodzinnym mieście realizuje także swoje projekty reżyserskie. Na dużym ekranie zadebiutował w 2005 roku w filmie „Teraz ja" w reżyserii Anny Jadowskiej. Reżyserka w swoich produkcjach obsadzała go jeszcze dwukrotnie, były to: „Generał. Zamach na Gibraltarze" oraz „Z miłości". Poza tym można go było zobaczyć w takich filmach jak: „Aleja gówniarzy" Piotra Szczepańskiego, „Nie ten człowiek" Pawła Wendorffa, „Płynące wieżowce" i „Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, „Planeta singli" Mitii Okorna, „Tarapaty" Marty Karwowskiej czy „Porady na zdrady" Ryszarda Zatorskiego. W ostatnim czasie pojawił się w „Juliuszu" Aleksandra Pietrzaka oraz zagrał dwa razy u Jana Jakuba Kolskiego - w „Ułaskawieniu" i „Republice dzieci".

Michał Grzybowski jest nie tylko aktorem teatralnym i filmowym. Występuje również w serialach, a na małym ekranie wystąpił w takich popularnych produkcjach jak między innymi: „Klan", „Samo życie", „Na Wspólnej", „Pierwsza miłość", „Królowie śródmieścia", „Egzamin z życia", „M jak miłość", „Prosto w serce", „Barwy szczęścia", „Kryminalni" czy „Komisarz Alex". Poza aktorstwem z powodzeniem realizuje się jako reżyser i scenarzysta. Jest autorem filmów: „Non sono pronto", za które otrzymał wyróżnienie w Konkursie Kina Niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010 roku i „Śmierć w teatrze" - nagroda za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „żubrOFFka" w 2012 roku. Największy do tej pory sukces odniósł jego obraz „Hitler w Operze". Produkcja została kilkukrotnie doceniona na festiwalach filmowych: wyróżnienie na Lubuskim Lecie Filmowym w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych w 2014 roku, wyróżnienie w kategorii: Kino offowe fabuła na 7. Solanin Film Festiwal, Nagroda Specjalna na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych „Kameralne Lato" w tym samym roku, oraz nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Studenckim „The Debut-7" w Ułan Bator w 2016 roku.

Jego najnowszy film „Biały potok" zdobył Nagrodę Publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" i w ramach pokazu specjalnego zostanie zaprezentowany na tegorocznej edycji Solanin Film Festiwal.

Michał Grzybowski jest także reżyserem i autorem spektaklu telewizyjnego „Motyl".