Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Michał ŻurawskiMICHAŁ ŻURAWSKI 

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny

 

Urodził się 2 lipca 1979 roku w Zabrzu. Jego młodszy brat Piotr również jest aktorem. Ich ojciec, Janusz Żurawski, jest zapaśnikiem i trenerem. Michał jako dziecko dał się skusić na kilka treningów, uznał jednak, że nie jest to dyscyplina dla niego. Zamiast tego, aż do matury, trenował w szkole sportowej piłkę ręczną. Przyznaje, że sport nauczył go dyscypliny, która przydaje mu się podczas pracy na planie.

 

Człowiek wielu talentów - planował studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak, gdy przyszedł czas na podjęcie decyzji, wybrał rozwój w zawodzie aktora. Jego zdolności w tym kierunku ujawniły się już w trakcie nauki w liceum. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie organizowało co roku Tydzień Kulturalny, podczas którego uczniowie przygotowywali inscenizacje teatralne oraz kabarety. Tam Michał złapał aktorskiego bakcyla, co zaowocowało studiami na Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 2002 roku.

 

Debiutował w 2002 roku epizodyczną rolą w serialu „Na dobre i na złe". Kolejne lata obfitowały w epizodyczne lub drugoplanowe występy w najpopularniejszych polskich serialach telewizyjnych – między innymi „Samo Życie", „Na Wspólnej", „Ojciec Mateusz" czy „Druga szansa". Pojawiał się także na wielkim ekranie – między innymi w „Jezioraku", „Karbali", „Mieście 44" czy „Jestem mordercą". Rok 2018 rozpoczął się dla niego ogromnym sukcesem – wystąpił tym razem na pierwszym planie w sześcioodcinkowym serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku". Rola poturbowanego przez życie, noszącego w sobie straszną tajemnicę komisarza Adama Kruka przyniosła mu duże uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.

 

Od stresów związanych z pracą i sławą odpoczywa, podróżując. Lubi półsurvivalowe, pełne wyzwań, niskobudżetowe wyprawy. Być może dlatego właśnie w 2016 roku dał się skusić na udział w pierwszej edycji pokazywanego w TVN programu „Azja Express". Wystąpił w teamie wraz ze swym przyjacielem, Ludwikiem Borkowskim, wspólnie przetrwali do samego końca i wygrali główną nagrodę.

 

Prywatnie od 2010 roku jest mężem aktorki, Romy Gąsiorowskiej, z którą ma dwóje dzieci: Klemensa i Jadwigę.