Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

24-28/08 Nowa Sól

MIKOŁAJ TRZASKA

Mikołaj TrzaskaMuzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej. Jeden z prekursorów yassu – nurtu w polskiej muzyce powstałego na przełomie lat 80. i 90., cechującego się łączeniem różnych stylów muzycznych takich jak muzyka improwizowana, jazz, punk rock czy folk.


W 1988 roku wraz z Tymonem Tymańskim powołał do życia formację „Miłość" – uznawaną za najważniejszą grupę yassową. W 1993 roku założył własny zespół pod nazwą „Łoskot", a dwa lata później nagrał pierwszą płytę solową.
Po okresie yassowym twórczość Mikołaja Trzaski zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej, czego wyrazem jest działalność założonych przez niego zespołów „Ircha" i „Shofar". Ponadto muzyk realizuje się w różnorodnych projektach artystycznych. Współpracował z wieloma znanymi postaciami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, do których zaliczyć można między innymi: Tymona Tymańskiego, Leszka Możdżera, Tomasza Stańkę, Tomasza Budzyńskiego, Marcina i Bartłomieja Olesiów, Fisza i Emade, Lestera Bowie, Kena Vandermarka czy Petera Brötzmanna.

 

Poza muzykami współdziałał także z literatami, między innymi: Andrzej Stasiukiem, Marcinem Świetlickim oraz Jurijem Andruchowyczem. Artysta związany jest również ze światem kina. Regularnie komponuje muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego. Jest twórcą muzyki do filmów animowanych – „Debiut" oraz „Bernard" i licznych filmów dokumentalnych, m.in. „List do syna" Iwony Bartólewskiej, „Koniec świata" Moniki Pawluczuk, „Powrót Agnieszki H." Krystyny Krazue i Jacka Petryckiego oraz „Szklanej pułapki" i „Przywódców" Pawła Ferdka. Stworzył muzykę do grecko – polskiego filmu „Litość".

 

 

Współpracowałz Borysem Lankoszem, Szymonem Uliaszem i Magdaleną Gubałą. Działalność Mikołaja Trzaski na polu filmowym została wyróżniona w postaci dwukrotnie zdobytej nagrody Orzeł – za muzykę do filmów „Wołyń" (2017) oraz „Kler" (2019). W 2014 roku otrzymał Złotego Lwa w kategorii „najlepsza muzyka" za film „Pod Mocnym Aniołem".