Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Mirosław ZbrojewiczMIROSŁAW ZBROJEWICZ

Aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i dubbingowy

Urodził się w Warszawie, 25 lutego 1957 roku. W 1981 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Debiutował w 1981 roku na deskach Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Od tej pory występował w wielu teatrach w całej Polsce, współpracując z najbardziej cenionymi reżyserami, w tym: Iwanem Wyrypajewem („Ożenek"), Agnieszką Glińską („Jak zostałam wiedźmą"), Grzegorzem Jarzyną („2007: Macbeth") czy Krzysztofem Warlikowskim („Hamlet").

Ma na koncie ponad sto ról telewizyjnych i filmowych. Jego charakterystyczna uroda kusi reżyserów do obsadzania go w produkcjach kryminalnych i rolach „typów spod ciemnej gwiazdy". Fani nazywają go nawet „polskim Dannym Trejo". Widzowie pokochali go szczególnie za rolę Andrzeja „Gruchy" w komedii „Chłopaki nie płaczą".

Z kolei jako aktor dubbingowy udzielił głosu w blisko stu pięćdziesięciu produkcjach – między innymi w filmach z cyklu „Shrek", „Harry Potter" czy „Star Wars" a także w grach z cyklu „Gothic", w „Prince of Persia", „Diablo III" czy „Wiedźmin. Dziki Gon". Pojawił się także w kilku teledyskach, w tym do piosenki Kultu - „Madryt".

Prywatnie mąż Beaty, ojciec trojga dzieci. Lubi relaksować się przy grze na automatach, jest także wielbicielem dobrych cygar i jazdy na motorze.