Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

20-23/08 Nowa Sól

Piotr AdamczykPIOTR ADAMCZYK

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralne w Warszawie. Na drugim roku studiów wyjechał do Londynu na stypendium do Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej. W Londynie zagrał w przedstawieniu dyplomowym tytułową rolę w Hamlecie, oczywiście w języku angielskim. Od 1995 roku występował w warszawskim Teatrze Współczesnym - w sztukach "Tango", "Namiętna Kobieta", czy "Łazarz") oraz wystąpił też gościnnie m.in. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie - w sztuce "Don Juan" i w Teatrze Narodowym w Warszawie jako aktor przestawienia Władza Nicka Deara („Ludwik XIV"). Zagrał także postać w "Emigrantach" Sławomira Mrożka na deskach teatru Sala Uno w Rzymie. Piotr Adamczyk Występował również w serialach takich jak "Boża podszewka", "Sława i chwała",  "Przepis na życie", "Naznaczony", "Czas Honoru" czy zagranicznym "Odpowiedniku" i kolejnej adaptacji "Imienia Róży".

 

Film, który otworzył mu drogę ku karierze na dużym ekranie, to obraz Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości", gdzie zagrał tytułową rolę główną. Rozpoznawalność przyniósł również występ w międzynarodowych koprodukcjach:  "Karol. Człowiek, który został papieżem" i "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem", gdzie zagrał Karola Wojtyłę. Od tego czasu Piotr Adamczyk regularnie pojawia się na dużym ekrania. Często widziany w rolach komediowych w filmach "Listy do M.", "Wkręceni" czy "Testosteron". Równie chętnie grywa role dramatyczne, co pokazał w "Jestem mordercą", "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" czy w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza".

 

Znany jest również z ról w Teatrze Telewizji, m.in.: "Ketchup Schroedera", "Portret wenecki", "Legenda o św. Antonim", "Tango", "Dwa teatry", "Sprawa Stawrogina", "Wyzwolenie" i "Wniebowstąpienie". Jest przy tym trzykrotnym laureatem nagrody Telekamera w kategorii najlepszy aktor.