Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

24-28/08 Nowa Sól

PIOTR ROSOŁOWSKI

Operator filmowy, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i laureat stypendium Academy of Media Arts w Kolonii. Ma w swoim dorobku filmy, przy których pracował jako autor zdjęć, scenarzysta i reżyser.

 

W czasie studiów rozpoczął współpracę z reżyserem Bartoszem Konopką. Jej efektem był między innymi kandydujący do Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy„Królik po berlińsku”. Nie jest to jedyny obraz w filmografii naszego gościa, który starał się o najważniejszą nagrodą filmową na świecie. W 2009 roku o słynną statuetkę walczył bowiem niemiecko-szwajcarski film „Na trasie” w reżyserii Reto Caffiego, którego operatorem był Piotr Rosołowski. Mimo że twórczość Rosołowskiego związana jest przede wszystkim z dokumentem, to udzielał się  również w filmach fabularnych.

 

Jako operator kamery pracował przy takich produkcjach jak „Moja krew” Marcina Wrony czy „Kret” Rafaela Lewandowskiego. Ważną część jego pracy stanowią obrazy dokumentalne, realizowane z Elwirą Niewierą, w których jest nie tylko autorem zdjęć, ale też współscenarzystą i reżyserem. Należą do nich: „Efekt domina”, „Książę i dybuk” oraz najnowsza produkcja zatytułowana „Syndrom Hamleta”. Filmy te były wielokrotnie nagradzane i wyróżnianie na całym świecie. W 2019 r. Piotr Rosołowski i Elwira Niewiera otrzymali Nagrodę Fundacji DEFA w Berlinie dla młodych filmowców.