Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

19-23/08 Nowa Sól

Robert WięckiewiczROBERT WIĘCKIEWICZ

Aktor filmowy i teatralny

Absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1993r.) „Dobry człowiek", „aktor o wielu twarzach", „lubiący wyzwania", „świetny aktor", „tytan pracy" – to najczęściej pojawiające się opinie wyrażane zarówno przez dziennikarzy, jak i widzów.


Po ukończeniu studiów, przez pięć lat pracuje w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował podwójną rolą Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w sztuce „Nasze miasto" Thorntona Wildera wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. Później występuje na deskach scen warszawskich – w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Montownia i Teatrze Narodowym – oraz w Teatrze Telewizji.


Przygodę z filmem rozpoczyna już w czasie studiów – w 1991 roku występuje w filmie „Ferdydurke" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W 1993 roku zagra w „Samowolce" Feliksa Falka, a rok później w filmie Władysława Pasikowskiego „Psy 2. Ostatnia krew".


W 2000r. rozpoczyna współpracę z Tomaszem Koneckim i Andrzejem Saramonowiczem – zagra w „Pół serio", a następnie w „Ciele" (2003) i „Lejdis"(2007). W 2004r. wystąpi w komedii kryminalnej „Vinci" Juliusza Machulskiego, w głównej roli Roberta Cumińskiego „Cumy". Za tę rolę otrzyma specjalne wyróżnienie podczas Noir in Festival we Włoszech. Rozgłos przynosi mu rola gangstera „Blachy" w serialu „Odwróceni" (2007r.), który emitowany jest w stacji TVN, po latach (2019r.) powraca do obsady w „Odwróceni. Ojcowie i córki".


Rola nauczyciela alkoholika wspierającego młodego bohatera w biegu do Częstochowy w filmie „Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego zostaje uznana w 2007r. za najlepszą pierwszoplanową rolę męską (Złote Lwy). Rok później za tę rolę aktor otrzymuje również nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł" oraz na Festroia International Film Festival w Setúbal w Portugalii i na 15. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni.


W 2009 r. ponownie otrzymuje Orła za drugoplanową rolę w filmie „Ile waży koń trojański?" Juliusza Machulskiego. W tym samym roku po raz pierwszy zagra u Wojtka Smarzowskiego. Jego rola w filmie „Dom zły" otrzymuje w 2010 r. nominację w kategorii: Orzeł - najlepsza drugoplanowa rola męska. Kolejna współpraca z reżyserem zostaje nagrodzona statuetką Orła za Najlepszą główną rolę męską (2015r.) w filmie „Pod Mocnym Aniołem", który powstał na podstawie powieści Jerzego Pilcha. W 2018 r. wystąpi u boku Arkadiusza Jakubika i Jacka Braciaka w głośnym filmie „Kler". W 2011r. jego kreacja w filmie „Różyczka" zostaje uznana za Najlepszą główną rolę męską – Orzeł – za rok 2010, a za rolę Alfreda Firleja w filmie „Wymyk" Grega Zglinskiego otrzymuje Nagrodę Specjalną Jury dla Najlepszego Aktora na Warszawskim Festiwalu Filmowym.


Na dużym ekranie występuje również w komedii Marka Koterskiego „Baby są jakieś inne" oraz w dramacie „Ciemności" Agnieszki Holland – za pierwszoplanową rolę męską po raz kolejny otrzymuje w 2012r. nagrodę Orła oraz Złote Lwy. W 2013r. w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek nadziei" wciela się w rolę legendarnego przywódcę Solidarności. Ciekawe kreacje stworzył w m.in. filmach: „Król życia" Jerzego Zielińskiego, „Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, „Konwój" Macieja Żaka, „Siedem uczuć" Marka Koterskiego.


W filmie „Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka aktor wciela się w rolę reżysera – Janusza Kondratiuka a partnerują mu Olgierd Łukaszewicz i Aleksandra Konieczna. O tym, że nie było to łatwe zadanie, przekonuje wypowiedź artysty – w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim aktor wyznał: Ten scenariusz jest bardzo osobisty. To jest rodzaj pozytywnego ekshibicjonizmu. Tam były zapisane bardzo bolesne chwile. Tam jest niewiele fikcji. Wszyscy znamy filmy Kondratiuków. Mieliśmy opór, żeby wejść z butami do czyjegoś życia. >> cała rozmowa <<


W tym roku na dużym ekranie aktor występuje w filmie „Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego, jesienią premierę będzie miał thriller Łukasza Kośmickiego „Ukryta gra", w którym wystąpi obok Billa Pullmana.