Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

ARKADIUSZ JAKUBIKArkadiusz Jakubik - Solanin

 

Urodził się 14 stycznia 1969 w Strzelcach Opolskich. Absolwent PWST we Wrocławiu. Aktor, reżyser, autor musicali i słuchowisk radiowych, dubbingowiec. Człowiek orkiestra, artysta wszechstronny.

 

Aktor bardzo wcześnie rozpoczął karierę aktorską. Już jako ośmiolatek zagrał w filmie Okrągły tydzień Tadeusza Kijańskiego. 15 lat później skończył studia na wrocławskiej PWST. Próbował swoich sił w Teatrze Kalambur. Szybko jednak zdecydował się na przeprowadzkę do Warszawy. Zadebiutował w roli Pierre'a w musicalu Piaf w Operetce Warszawskiej. Potem był Teatr Roma. Na dłużej został przy Teatrze Rampa, dla którego zarówno grał jak i pisał scenariusze oraz reżyserował. Pod koniec lat 90-tych dał się poznać publiczności telewizyjnej. Wystąpił w Bożej podszewce i Kochaj i rób co chcesz. Popularność przyniosła mu rola Rysia w 13 posterunku. Na szklanym ekranie mogliśmy go zobaczyć także m. in. w Kryminalnych, Codzienna 4 m.3, Na dobre na złe i Rodzinie zastępczej.

 

W 1998 roku gościnnie zagrał u Wojciecha Smarzowskiego w Małżowinie i od tamtej pory pojawia się u reżysera regularnie. 2004 rok to brawurowa rola notariusza Janocha w Weselu, która zaowocowała nominacją do Orła 2004 wkategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Udowodnił, że potrafi wcielić się w każdą rolę. Zagrał też w sensacyjnym Sezon na leszcza, Nienasyceniu wg Witkacego i głośnym thrillerze Palimpsest Konrada Niewolskiego. Można go było oglądać w Teatrze Telewizji w przedstawieniach Wojciecha Smarzowskiego, Łukasza Wylężałka, a także Krystyny Meissner i Władysława Janickiego. W 2008 roku wykreował niedużą, ale charakterystyczną rolę seksoholika w Rozmowach nocą. Rok później zagrał Edwarda Środonia w Domie złym, który zdobył Orły 2010, Srebrną Żabę na Camerimage oraz Złote Lwy w Gdyni. Świetną kreację aktorską Arka Jakubika można było podziwiać w "Drogówce", a obecnie gra główną rolę w filmie "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego.

 

Reżyserował wiele przedstawień teatralnych, m.in. Cyrk Monty Pythona czy Pokolenie Porno. Jest także autorem musicalu o biografii Jima Morrisona - The Doors "Jeździec Burzy".

 

Aktor bardzo często udziela się jako dubbingowiec. Użyczył swojego głosu takich filmach jak: Harry Potter, Scooby-Doo a ostatnio Niania i Wielkie Bum. Warto wspomnieć, że jego słuchowisko Hospites zdobyło główną nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Słuchowisk Radiowych.

 

W wolnych chwilach śpiewa, skacze i rozbiera się w rockowej kapeli Dr Misio, której jest frontmanem. 

 

Arkadiusz Jakubik był w jury 2. Solanin Film Festiwal 2010