Śmiało można nazwać go największym objawieniem polskiego teatru i filmu ostatnich lat. Jego związek ze sztuką rozpoczyna się od gry na saksofonie, której uczy się w szkole muzycznej w rodzinnym Wągrowcu.
Przygodę z teatrem zaczyna już w szkole średniej i naturalnym wyborem dalszej drogi dla nastoletniego pasjonata aktorstwa są studia na Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkołe Teatralnej. To tam dzięki wspaniałym mentorom w osobach Romana Garncarczyka, Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik czy Grzegorza Mielczarka zyskuje warsztat, by już w trakcie studiów wystąpić na scenie z Jerzym Trelą, Mariuszem Benoit, Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Stanisławą Celińską w obsadzie "Klubu Polskiego" Pawła Miśkiewicza, czyli pierwszego spektaklu poruszającego temat katastrofy smoleńskiej. Dzięki grze właśnie w tym spektaklu dostrzega go Leszek Dawid, z którym młody aktor spotyka się później na planie "Jesteś Bogiem". Za rolę Rahima otrzymuje nagrodę dla aktora drugoplanowego na FPFF w Gdyni oraz statuetkę Orła. Od czasu produkcji poświęconej historii Paktofoniki do dziś tegoroczny solaninowy juror odnosi kolejne sukcesy na scenie teatralnej i na ekranach kinowych.
Do największych osiągnięć Dawida Ogrodnika należą role w filmach: "Chce się żyć" - za którą otrzymuje nie tylko najbardziej prestiżowe nagrody dla aktora pierwszoplanowego w Polsce, ale przede wszystkim bezpowrotnie podbija serca szerokiej publiczności, „Obietnica" - rola uhonorowana nagrodą aktorską w Gdyni. Sukcesem są też jego kreacje aktorskie w "Disco Polo" i w "Ostatniej rodzinie", w której wciela się w Tomasza Beksińskiego (nominacja do nagrody Orzeł za najlepszą drugoplanowa rolę męską). Również występy w spektaklach teatralnych "Nietoperz" w reżyserii Kornéla Mundruczó na deskach Teatru Rozmaitości i "Rybka Canero" wyreżyserowanym przez Juliusza Machulskiego dla Teatru Telewizji zostają dostrzeżone przez krytyków i publiczność.
Dawid Ogrodnik jest laureatem Paszportu Polityki w kategorii: Film za "aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe i wielką charyzmę. Za rolę niepełnosprawnego w "Chce się żyć", która już przeszła do historii polskiego kina". W 2014 roku otrzymuje Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów na 15. Polish Film Festival w Los Angeles oraz „Bo wARTo!" - Nagrodę Specjalną RMF Classic dla młodego aktora.