Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Filip PławiakFILIP PŁAWIAK

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

 

Talent aktorski objawia już w wieku szkolnym. W szkole podstawowej zostaje zaangażowany w zajęcia teatralne i kilkakrotnie wygrywa regionalne konkursy recytatorskie. Jako uczeń gimnazjum zdobywa pierwszą nagrodę na wojewódzkim konkursie w Trzebinie, a w liceum występuje w teatrze NSA przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. W 2006 roku gra w dwóch spektaklach "Piątce gorszej szansy" i "Takiej bajki nie było".

 

Studia aktorskie rozpoczyna w Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Jeszcze przed dyplomem gra w komedii "Pokaż kotku, co masz w środku", "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego oraz "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego. Szkołę kończy w 2012 roku, a jego przedstawienie dyplomowe "Z Różewicza dyplom" zdobywa nagrodę specjalną na 32. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie oraz Nagrodę Studia Filmowego Opus Film na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

 

W roli pierwszoplanowej debiutuje w filmie Jacka Bromskiego „Bilet na księżyc". Dzięki tej kreacji zostaje zauważony przez szeroką publiczność. Potwierdzeniem jego talentu aktorskiego jest rola Karola Kremera w „Czerwonym Pająku" w reż. Marcina Koszałki, która przynosi aktorowi nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Kolejną ważną rolą pierwszoplanową jest występ w filmie Arkadiusza Jakubika „Prosta historia o morderstwie". Aktor otrzymuje za nią nominację do Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

 

Filip Pławiak pojawia się również w telewizji. Występuje w „Na dobre i na złe", „O mnie się nie martw", „Prokuratorze", „Komisarzu Aleksie" oraz w drugim sezonie serialu „Pakt". Gra również epizod w „Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego, a w najbliższych miesiącach będzie go można obejrzeć w „Bikini Blue".

 

Aktor lubi aktywnie spędzać czas - pływa, gra w tenisa i jeździ konno. Posiada brązowy pas karate, a w 2004 roku został mistrzem Polski kadetów w Shorin Ryu.