Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Joanna Kulig

JOANNA KULIG


Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 roku w Krynicy Zdroju. Aktorka teatralna – obecnie występuje na deskach warszawskiego OCH Teatru – telewizyjna i filmowa.  Szerokiej publiczności znana jest jako artystka wszechstronna – nie tylko znakomicie gra, ale i śpiewa.

 

Joanna Kulig zasłynęła udziałem w głośnym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring” w 2011 roku, jednak zarówno jej kariera aktorska, jak i wokalna rozpoczęła się dużo wcześniej.

 

Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz szkołę muzyczną II stopnia w klasie śpiewu solowego.  Muzyka jest jej ogromną pasją, z którą długo wiązała swoje jedyne plany zawodowe. W 1998 roku zwyciężyła program „Szansa na Sukces”, którego gościem specjalnym był Grzegorz Turnau. W 2002 roku była w gronie półfinalistów programu „Idol”.

 

Nie miała zamiaru zostać aktorką do momentu, kiedy dowiedziała się o utworzeniu w szkole aktorskiej specjalizacji wokalno-estradowej. Dostała się za drugim razem i tym sposobem w 2007 roku była już absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W trakcie studiów przekonała się do aktorstwa i często chodziła na castingi. Jej upór został nagrodzony – otrzymała bowiem rolę w „Operetce”, w spektaklu reżyserowanym przez Mikołaja Grabowskiego. Na deskach krakowskiego Teatru STU  mogła zaprezentować swój talent aktorski i wokalny.  Ta rola okazała się dla niej trampoliną do kariery. Dostrzeżona przez producentów, w 2008 roku po raz pierwszy wystąpiła  na wielkim ekranie rolą Teresy w filmie Grzegorza Packa „Środa Czwartek rano”. Za debiut otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni na Festiwalu Filmów Fabularnych oraz Złotą Kaczkę, nagrodę Czytelników miesięcznika „FILM”, dla najlepszej aktorki.

 

Wkrótce zagrała także w spektaklu „Doktor Halina”. Jej występ został doceniony – otrzymała nagrodę, również dla najlepszej aktorki, na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”.

 

Cały czas pozostając wierna teatrowi, wzięła udział w spektaklach dla Teatru Telewizji. Pokazała się również widzom szklanego ekranu, występując w kilku serialach, między innymi w „Szpilkach na Giewoncie”, „Pensjonacie pod Różą” czy „Czasie honoru”. W 2011 roku zagrała w polskiej komedii „Los numeros” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego.

 

Jednak to trudna rola w dość kontrowersyjnym „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej przyniosła jej największy rozgłos. W filmie pojawiła się obok takich znakomitości światowego kina, jak: Juliette Binoche czy Krystyna Janda. Rola Alicji w jej wykonaniu wzbudziła zachwyt filmowców i publiczności. Została uhonorowana Złotym Lwem oraz Nagrodą Specjalną (Kryształową gwiazdą Elle) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej talent został zauważony przez filmowców z Europy i Stanów Zjednoczonych - w przyszłym roku na ekrany kin wchodzi niemiecko-amerykańsko-brytyjska produkcja „Hansel and Gretel: Witch Hunters” z jej udziałem.

 

Joanna Kulig była w jury 4. Solanin Film Festiwal 2012