Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Marian Dziędziel - SolaninMARIAN DZIĘDZIEL

 

Ślązak, Człowiek teatru i filmu – seriali i obrazów dużego ekranu. Przyjaciel Krzysztofa Krauzego i Wojtka Smarzowskiego, często  występuje w towarzystwie: Sławomira Orzechowskiego, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka, Eryka Lubosa, Marcina Dobrocińskiego, Arkadiusza Jakubika.

 

Absolwent krakowskiej PWST.  Od roku 1969 r. występuje na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie. Już w czasie studiów, w 1968 r.,  debiutuje w filmie  - pojawia się w 16. odcinku „Stawki większej niż życie”. Następnie występuje m.in. w takich filmach jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Rodzina Kanderów”,  „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Gry uliczne”, „Sezon na leszcza”,  „Pianista”, „Glina”.

 

Zagrał w ponad 90 produkcjach filmowych – w większości były to role drugoplanowe, co nie oznacza, że mało wyraziste. Wielkim sukcesem okazała się rola w filmie Wojtka Smarzowskiego  „Wesele”, za którą  w 2004 r. otrzymał Nagrodę za Pierwszoplanową Rolę Męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  W 2005 r. za tę rolę zdobył również statuetkę Orzeł - Polską Nagrodę Filmową. Zanim jednak trafił na plan filmowy Wojtka Smarzowskiego przełomem okazał się rok 1996. Wtedy bowiem reżyser „Wesela” robił fotosy i kręcił reportaż z planu „Gier ulicznych”, w których grał Dziędziel. Wkrótce aktor wystąpił w jego debiucie filmowym „Małżowina”(1998) oraz w przedstawieniu Teatru Telewizji pt. „Kuracja”(2001) i w spektaklu „Kraksa” wg Friedricha Dürrenmatta (2005) na deskach Teatru Starego w Krakowie.

 

Współpraca obu artystów owocuje kolejnym sukcesem –  w 2010 r. jest nominowany do nagrody Orła za  najlepszą główną rolę męską w filmie „Dom zły” iotrzymuje Złotą Kaczkę przyznawaną przez pismo „Film” dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. W 2011 r. znowu pojawia się w filmie Smarzowskiego, w przejmującej „Róży”. Nie dziwi więc pojawiające się często stwierdzenie, że aktor stał się „twarzą filmów Smarzowskiego”. Pojawił się także w "Drogówce", "Pod mocnym aniołem" i zobaczyć go będzie można także w "Wołyniu".

 

Warto zaznaczyć, że Aktor zdobywa laury, grając również u innych reżyserów: rola w filmie „Zero” Pawła Borowskiego zostaje doceniona przez pismo "Film", które przyznaje artyście Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. Kolejny występ  w filmie „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego zostaje uhonorowany w 2011 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – otrzymuje Nagrodę za Drugoplanową Rolę Męską. Świetna kreację stworzył również w filmie Grzegorza Zglińskiego „Wymyk”. 

Marian Dziędziel w jury 4. Solanin Film Festiwal 2012