Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

RAFAEL LEWANDOWSKIRafael Lewandowski - Solanin

 

Reżyser, scenarzysta – absolwent słynnej paryskiej szkoły filmowej La Fémis (Wydział Reżyserii) oraz Sorbony (Wydział Studiów Kinematograficznych);

 

Mimo że urodził się we Francji (1969), pracuje w Polsce, gdyż jak stwierdził w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”: jest taki obszar, o którym zachodni widz wie niewiele, a którego historię znam, z którym jestem związany. Nie mogę tego utracić.(…)Postawiłem sobie zadanie: jechać do Polski i próbować opowiadać o tym, co się tam dzieje, w sposób zrozumiały dla Zachodu.

 

Polskim kinomanom znany jest przede wszystkim jako twórca wielokrotnie nagrodzonego filmu Kret, będącego jego debiutem fabularnym, w którym główne role zagrali Borys Szyc i Marian Dziędziel. W 2012r. reżyser otrzymał Paszport „Polityki" – nagrodę w kategorii: film za oryginalną i unikającą schematów próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji i zła, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Za odważne spojrzenie z oddali na legendę Solidarności oraz za doskonałą pracę z aktorami.

 

Ponadto:

- 2012r. – Nagroda "Jańcio Wodnik" za największe odkrycie festiwalu (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" Września);

 

-   2011r

Nagroda "Hollywood Eagle Award"(Festiwal Filmów Polskich, Los Angeles)

Nagroda Publiczności (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”)

Nagroda Główna (Międzynarodowy Festiwal Filmowy Regiofun, Katowice)

Nagroda Francuskiego Związku Dziennikarzy Krytyki Filmowej oraz Nagroda Publiczności (Arras Film Festival).

 

Po tym sukcesie reżyser powrócił do ulubionego przez niego gatunku – filmu dokumentalnego. W 2013 r. pełnometrażowy film Minkowski | Sagaotrzymuje nominację do nagrody Nagroda Nos Chopina. Wcześniej powstały m.in.: Bye, bye Dublin!, Dzieci SolidarnościPiosenka i życie, Cela.Wyreżyserował również kilka dokumentów o kreacji artystycznej: W cieniu Don Giovanniego, Po drugiej stronie płótna, Sztuka milczenia. We Francji sfilmował ponad 80 relacji osób, które przeżyły holokaust dla fundacji Stevena Spielberga "Survivors of the Shoah".

 

Rafael Lewandowski był w jury 6. Solanin Film Festiwal 2014