Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

Sebastian StankiewiczSEBASTIAN "STANKI" STANKIEWICZ

 

Aktor charakterystyczny. Znana twarz. Widziałeś ją w wielu produkcji telewizyjnych, filmowych i teatralnych, ale nie możesz sobie przypomnieć nazwiska. To właśnie Sebastian „Stanki" Stankiewicz.

 

Urodzony w Bolesławcu w roku 1978. Od najmłodszych lat wykazuje talent aktorski. Już jako mały chłopiec odkrywa, że ma zdolność rozśmieszania ludzi. W latach 1997-1999 stawia pierwsze aktorskie kroki w Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu (specjalizacja teatralna), następnie studiuje filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim (1999-2002), a w 2002 rozpoczyna naukę na wydziale lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, którą kończy w 2006 roku. Od tego czasu regularnie gości na ekranach telewizyjnych i kinowych i deskach teatralnych.

 

W teatrze debiutuje w 2008 roku w spektaklu „1 2 3 4 BABA JAGA PATRZY" w reżyserii Thomasa Harzema w Teatrze Wytwórnia. Występuje głównie we Wrocławiu, Wałbrzychu i Warszawie, gdzie tworzy wiele kreacji docenionych zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Gra między innymi w głośnym spektaklu duetu Strzępka-Demirski „Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i ....Andrzej" oraz u Bartka Frąckowiaka w „W Pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych". Ponad to daje się poznać jako aktor musicalowy. Od trzech lat z wielkim powodzeniem występuje w przedstawieniu "Hair" we wrocławskim teatrze Capitol w reżyserii Konrada Imieli.

Dla filmu Stankiewicza odkrywa Bodo Kox (juror 2 Solanina). To właśnie u niego debiutuje w 2007 roku w nagradzanej niezależnej produkcji "Nie panikuj". Partneruje mu sam Marcin Dorociński. Od tamtej pory Stankiewicz dzieli swój filmowy czas miedzy produkcjami niezależnymi (zagrał m.in. u Huberta Gotkowskiego - nagrodzone na 5. Solaninie „Bobry", Dominika Matwiejczyka, Sebastiana Buttnego, Bena Talara) a produkcjami komercyjnymi. Aktor daje się poznać szerokiej publiczności występując w „Listach do M" (Misiek, redakcyjny kolega postaci granej przez Maćka Stuhra), „Popiełuszko. Wolność jest w nas" czy w filmie „Dżej dżej" w reżyserii Macieja Pisarka. „Stanki" chętnie współpracuje ze studentami szkół filmowych. Do ważnych ról należy zaliczyć występ w etiudzie „Brzydkie słowa" (2009), „Takich dwóch jak nas troje..."(2011) oraz „Kino" (2013).

 

Dla miłośników srebrnego ekranu pozostaje mistrzem drugiego planu - tworzy niezliczone epizody w popularnych serialach m.in. „Odwróceni", „Niania", „Kryminalni", „39,5", „Galeria" czy „Ojciec Mateusz".

 

Na swoim koncie ma również występy w kilkunastu teledyskach: "Komedia" Muzykoterapia reż. Krzysztof Skonieczny (Głęboki Off) , "My music song" Dj Remo reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13), "Superstar" Plastic reż. Kobas Laksa, "Hi fi Superstar" Wet Fingers reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13) czy "Grrrubas" GTW reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13).

 

Stankiewicz zgodnie z myślą Konstantego Stanisławskiego udowadnia, że nie ma małych ról, są tylko mali aktorzy. W każdym epizodzie pokazuje kunszt aktora charakterystycznego. Od sprzedawcy dywanów w "Bez wstydu" (2012), przez pana ze sklepu zoologicznego w "Komisarzu Alexie' (2012), zapitego sąsiada w "Dziewczynie z szafy" (2013),  na synie pani Basi z "Ucha prezesa" skończywszy. Jego aktorskim mistrzem jest Philip Seymour Hofman, który swoim talentem udowodnił, że miejsce aktora charakterystycznego jest nie tylko na drugim planie.