Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

GRZEGORZ LIPIECGrzegorz Lipiec - Sky Piastowskie

 

Reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor. Ikona polskiego kina niezależnego.

 

W 1990 roku wraz z kolegami z osiedla założył amatorską grupę filmową SKY PIASTOWSKIE, która ma na swoim koncie kilkanaście produkcji fabularnych. Studiuje zaocznie montaż w PWSFTviT w Łódzi i prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmów. Był nominowany do „Paszportu Polityki".

 

Jego przygoda z offem zaczęła się dzięki filmowi Że życie ma sens, który był pierwszym filmem niezależnym, udostępnionym do dystrubucji cyfrowej. Zdobył on Grand Prix na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie, a także mnóstwo innych nagród. W planach wciąż jest druga część filmu, która opowie o dalszych losach członków grupy Sky Piastowskie.
Największym sukcesem Grzegorza i grupy Sky Piastowskie okazał się film z 2004 r. pt. Dzień, w którym umrę. Ten mocno subiektywny, dynamiczny i bardzo ekspresyjny film (niespełna 60-minutowy), zdominował offową scenę w Polsce 9 lat temu.

 

Ostatnim dużym filmem Grzegorza Lipca i Sky Piastowskie jest 8 w poziomie. Akcja filmu dzieje się w niedalekiej przyszłości, gdzie dominującą rolę dalej pełni pieniądz, a bohaterowie są zdolni do wszystkiego, aby osiągnąć swój cel. Obraz posiada wszystkie charakterystyce cechy tej grupy, takie jak rwany montaż, nielinearna historia oraz dużo filmowego i offowego brudu.


Wśród prestiżowych nagród Grzegorza Lipca znalazły się:

  • Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego) w kategorii: Najlepszy Montaż
  • Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") za najlepszy film offowy; za rok 2004
  • Poznań (MFF "Off Cinema") nagroda "Brązowy Zamek" w kategorii Open
  • Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna (w konkursie kina niezależnego) uzasadnienie werdyktu jury: "film w brawurowej i drapieżnej formie pyta o granice wolności jednostki" Za inne filmy Grzegorz Lipiec i Sky Piastowskie otrzymali następujące nagrody i wyróżnienia:
  • Białostocki Festiwal Filmów Fabularnych "PROJEKTOR'96" – Grand Prix oraz najlepsza reżyseria (film "0,5l"); był nominowany jeszcze w 6 kategoriach;
  • „0,5l" był również prezentowany w nurcie OFF przy festiwalu w Gdyni w 1997 roku, a także reprezentował polskie kino niezależne na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Niezależnych "INDIES'98" w Pradze.
  • Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - Grand Prix "Wielki Jantar" za film „Że życie ma sens" w 2001 roku.

Grzegorz Lipiec był w jury 1. Solanin Film Festiwal 2009