Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

AGRESSIVA 69 GRA NIEME KINO

Agressiva 69 gra nieme kino 

AGRESSIVA 69 zagra muzykę do filmu 'Berlin: Symfonia Wielkiego Miasta'. 'Berlin: Symfonia Wielkiego Miasta', jeden z najwspanialszych filmów z okresu kina niemego. Do dziś zachwyca dramaturgią, montażem i zdjęciami, mimo, iż powstał na początku XX wieku. Jeden dzień z życia dużego miasta, od wschodu słońca do chwili kiedy cichną fabryki i uliczny gwar, stał się inspiracją dla Agressivy 69 – polskiej legendy muzyki industrialnej! Podczas kiedy inni grają do 'Metropolis' i 'Pancernika Potiomkina' muzycy Agressivy 69 wzięli na warsztat film, którego temat idealnie współgra z brzmieniem krakowskiego zespołu. Co ciekawe, grupa nie improwizuje, ale gra kompozycję napisaną specjalnie do tego filmu! Po ich pierwszym występie na Rynku Głównym w Wieliczce posypały się słowa pochwał i zachwyty. Pokaz wzbudził zachwyt zarówno u tych, którzy zespół znają, jak i u tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli, u starszych i młodszych!

 

Pomysł udźwiękowienie filmu niemego od dawna rozbudzał wyobraźnię członków zespołu i wreszcie zdecydowali się na ten krok. Kiedy trafili na 'Berlin: Symfonia wielkiego miasta' wiedzieli, że dla ich industrialnego brzmienia nie ma lepszego obrazu. Tomasz Grochola, Jacek Tokarczyk, Robert Tuta i Filip Mozul pragną zaprezentować Wam przejmujące, dojrzałe, chwilami niepokojące dzieło muzyczne, w którym zderzają się fascynację muzyką industrialną, rockową i ambientową. To nie pierwsze doświadczenie Agressivy 69 z filmem. Swoją muzyką ubarwiała takie produkcje jak „Alfabet Mafii", „Gniew", „Poniedziałek", „Wtorek" czy „Egoiści". Ta napisana do „Symfonii wielkiego miasta' swoją nowoczesnością nadaje filmowi nowy wymiar, a o niezapomnianym smaku tej wybuchowej mieszanki najlepiej przekonać się na żywo. Tym samym, Agressiva zaprasza do udziału w wyjątkowych wykonaniach muzycznych, którym towarzyszyć będzie Dziesiąta Muza.

 

BerlinBerlin: Symfonia wielkiego miasta

Produkcja: Niemcy
Rok produkcji: 1927
Reżyseria: Walter Ruttmann
Czas: 65 min

Opinia publiczna i krytycy chwalą niemal jednogłośnie film montażowy Waltera Ruttmanna "Berlin: Symfonia wielkiego miasta". Uważa się go za wyraz nowej rzeczowości - kierunku w sztuce, którego zwolennicy zmierzają do penetracji "autentycznego życia". Dzięki temu filmowi Ruttmann stał się obok Hansa Richtera głównym reprezentantem niemieckiej awangardy filmowej. Pierwszy pełnometrażowy film Rottmanna dokumentuje 24 godziny  żcyia stolicy Niemiec. Podczas realizacji operatorzy pracowali niekiedy ukrytymi kamerami, by zarejestrować sceny nasycone autentyzmem. Następnie zdjęcia zostały zmontowane, korzystając po części z techniki nakładania. 

 

 

 

AGRESSIVA 69

Agressiva 69 została założona w 1987 przez Tomasza Grocholę i Jacka Tokarczyka. Występowała na największych scenach w Polsce i Europie z takimi gwiazdami jak Young Gods, Prodigy, Paradise Lost, New Model Army, The Mission, Front 242, Marc Almond, Alphaville i innymi. Takie osobowości jak Martin Atkins (legendarny perkusita PIL, Killing Joke, Nine Inch Nails, Pigface) czy Wayne Hussey (The Mission) wzięły udział w nagraniach wydanego w 2005 roku albumu "In", uznawanego za najlepszy jak do tej pory album Agressivy.


W 2011 roku ukazały się dwa albumy zespołu. „Republika 69", to hołd dla grupy Republika, krążek zawierający 10 muzycznych adaptacji polskiej legendy rocka. Jedna z nielicznych płyt tego typu, która zyskała uznanie wśród wielbicieli Republiki, członków zespołu i dziennikarzy. Drugim krążkiem jest „UMMMET" – ambientowy eksperyment, na który złożył się jeden, ponad czterdziestominutowy utwór.

 

Grupa została także wielokrotnie doceniona przez polską branżę muzyczną. Klip do "Situations" był nominowany aż w 6 kategoriach na Yach Film Festival w 2003 roku i został nagrodzony nagrodą Grand Prix oraz w kategorii "animacja roku". "Hammered by the Gods" został ogłoszony najlepszym industrialnym albumem roku 2007, a płyty "2.47" i „Republika 69" zostały nominowane do nagrody Fryderyka.

 

Obecnie zespół tworzą: Tomek Grochola, Jacek Tokarczyk, Robert Tuta i Filip Mozul.