Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

IRENEUSZ CZOPIreneusz Czop - Solanin

 

Od 2004 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, wcześniej występował na deskach scen łódzkich – Teatru Nowego i Powszechnego. W tym mieście również kończy studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT. Tutaj też odnosi pierwsze sukcesy – w 1999 r. otrzymuje Wyróżnienie Prezydenta Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, a w 2003 i 2005 r. zdobywa łódzką  Złotą Maskę – za rolę Antyfolusa z Efezu w Komedii omyłek Shakespeare'a w Teatrze Nowym i za najlepszą aktorską kreację męską w sezonie 2004/2005 za role Clinta w Blasku życia i Biffa Lomana w Śmierci komiwojażera w Teatrze Jaracza Uznanie.

 

Rok 2007 owocuje Nagrodą Grand Prix za rolę Flinta w Blasku życia na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a w 2008 r. miesięcznik "Teatr" przyznaje  aktorowi  Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę tytułową w Makbecie w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

 

Popularność zyskuje dzięki roli Przemka Wolińskiego w serialu Samo życie. Uznanie szerszego grona publiczności przynosi mu rola Franciszka Kaliny w Pokłosiu Władysława Pasikowskiego. Ta kreacja zostaje również dostrzeżona na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni, gdzie otrzymuje nagrodę "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską.

 

W zeszłym roku można było zobaczyć aktora w filmiach Dzień kobiet Marii Sadowskiej czy Być jak Kazimierz Deyna Anny Wieczur – Bluszcz. Wcześniej zagrał m.in. w W ciemności Agnieszki Holland czy Jestem twój Mariusza Grzegorzka. Ireneusza Czopa można było zobaczyć w filmie Jack Strong Władysława Pasikowskiego oraz Zabójczej miłości Jakuba Nieścierowa.

 

Ponadto Ireneusz Czop gości na małym ekranie, występując  m.in. w serialach: Misja Afganistan, Na dobre i na złe, Prawo Agaty, Wojna i miłość i Szpilki na Giewoncie.

 

Ireneusz Czop był gościem 5. Solanin Film Festiwal 2013