Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

JAROSŁAW BOBEREKJarosław Boberek

 

Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz reżyser dubbingu.

 

W 1990 r. po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu  na trzy lata wiąże się z Teatrem Studyjnym ’83 w Łodzi. Od 2001 r. jest związany z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Praga, warszawską Fabryką Trzcin oraz w Teatrem Telewizji.

 

W 1993 r. po raz pierwszy, grając policjanta, występuje w filmie Jerzego Łukaszewicza  „Łowca. Ostatnie starcie”. Następnie gra m.in. w „Pułkowniku Kwiatkowskim’, „Cwale”, „Pieniądze to nie wszystko” oraz w serialach telewizyjnych, m.in. w  „Wiedźminie”, „Bożej podszewce”, „Londyńczykach” i „Rodzinie zastępczej”. To właśnie rola policjanta w tym serialu, emitowanym w Polsacie, przynosi mu dużą popularność, choć bardzo wielu kinomanów czy graczy zna jego głos od dawna.

 

Jak słusznie zauważył jeden z forumowiczów bartimus:

 

Po pierwsze, strasznie zapracowany – dubbinguje kilka filmów rocznie plus seriale. Po drugie – niesamowite możliwości, jego głos jest niesłychanie elastyczny, czego przykładem Król Julian z „Madagaskaru. Duży respekt”

 

 

Ale Jarosław Boberek to nie tylko fascynujący głos, który cieszy nasze uszy. W swoim dorobku ma bardzo wiele ciekawych, zróżnicowanych ról teatralnych, filmowych czy serialowych. Często nazywany jest królem dubbingu, choć, jak sam przyznaje w jednym z wywiadów, nie lubi tego określenia i dodaje:

 

„Mistrz, król, legenda. To świetnie brzmi. Ale przecież o kimś, kto ratuje ludzkie życie nie mówi się król skalpela albo legenda chirurgii! No, chyba że po jego śmierci. Ja po prostu staram się dobrze wykonywać swoją pracę i sprawia mi to przyjemność. Ale jeśli ktoś potrzebuje takich górnolotnych określeń... proszę bardzo. Już przestałem z tym walczyć. Nie dyskutuję”.

 

Jarosław Boberek użyczył głosu między innymi charyzmatycznemu królowi Julianowi z "Madagaskaru", drwalowi w "Czerwonym Kapturku" - historia prawdziwa czy Lennemu w "Rybkach z ferajny". Wciela się także w postać serca w popularnym cyklu reklam Serce i Rozum. Aktor podkłada także głos w grach komputerowych. Graczom znany jest jako Nathan Drake z serii "Uncharted", Don Falcone z "Chicago 1930" czy Morlan z serii "Mass Effect".

 

Jarosław Boberek był gościem 5. Solanin Film Festiwal 2013