Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

KRZYSZTOF KIERSZNOWSKIKrzysztof Kiersznowski

 

Urodzony 26 XI 1950 w Warszawie, znak zodiaku: strzelec, zawód: aktor. Absolwent wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (1978). Debiut sceniczny: 1977 („Kronika polska Galla Anonima"); filmowy: 1976 r. („Człowiek z marmuru", „Latarnik").

 

Pierwszą ważną rolę (w sensie rozpoznawalności) zagrał w dwóch częściach filmu "Vabank" w reż. Juliusza Machulskiego. Zainteresowanie publiczności filmem, przyniosło Panu Krzysztofowi zasłużoną popularność oraz istotne miejsce na polskiej scenie filmowej. Kolejna drugoplanowa rola, ale jak zawsze znakomita i zabawna, dzięki której aktor potwierdził swoją wartość to komedia "Kiler" (również dwie części i również w reż. J. Machulskiego), gdzie wcielił się w postać Wąskiego.

 

"Cześć Tereska" (2001r.) w reż. Roberta Glińskiego to nie tylko bardzo ważny obraz w historii polskiego filmu współczesnego, to również znakomita rola K. Kiersznowskiego (Ojciec), dzięki której potwierdza swoje nietuzinkowe możliwości aktorskie. Kreacja przełożyła się na ogromne uznanie wśród aktorów, krytyków i publiczności, a także na nominację do Polskiej Nagrody Filmowej - Orzeł w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska.

 

Nagrodę tę otrzymał w 2007 roku za rolę w filmie „Statyści" (reż. Michał Kwieciński). Rok wcześniej, czyli w 2006, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, również za rolę w „Statystach" dostaje nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

 

Zagrał w wielu polskich serialach oraz filmach fabularnych, m. in.: Ile waży koń trojański, Boisko bezdomnych, Francuski numer, Dublerzy, Barwy szczęścia, Twarzą w twarz, Matki żony i kochanki.

 

Krzysztof Kiersznowski był w jury 1. Solanin Film Festiwal 2009