Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

KUBA CZEKAJ 

 

Kuba CzekajReżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jest laureatem drugiej edycji Wyróżnień Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla aktywnych studentów i doktorantów.

 

Swoją przygodę z filmem rozpoczyna w XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, gdzie realizuje swoją pasję poprzez teatr i fotografię. Ukierunkowanie się w stronę reżyserii filmowej pomaga mu spotkanie z Dorotą Kędzierzawską, jurorką festiwalu, na którym pokazuje swoją offową produkcję filmową.

 

Szybko zaczyna tworzyć kolejne amatorskie i niezależne produkcje - „Mamo", „Kawałek nieba" i „Za horyzont", przynoszące mu wyróżnienia i uznania na rodzimych i zagranicznych festiwalach filmowych. Przełomowymi filmami w reżyserskiej drodze Kuby Czekaja stają się obrazy „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" oraz „Twist & Blood", rozbijające bank nagród na najważniejszych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dzięki nim Czekaj dwukrotnie z rzędu zdobywa Grand Prix w konkursie Młode Kino Polskie na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jurorzy doceniają obraz za „bezkompromisowe ujęcie tematu i oryginalny język filmowy".Oryginalność staje się wizytówką reżysera i zapewnia kolejne laury. W 2010 roku zostaje uhonorowany „Talentem Trójki" - wyróżnieniem przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, a rok później otrzymuje Nagrodę „Warto" w kategorii: Film przyznawaną przez wrocławską „Gazetę Wyborczą", a od TVP Kultura dostaje „Gwarancję Kultury" w kategorii Nowa Nadzieja za „własny styl i odwagę w twórczych poszukiwaniach". Zostaje również finalistą programu Biennale Collage-Cinema, warsztatów filmowych, które odbywają się w ramach weneckiego Biennale.

 

Do pełnometrażowego debiutu przygotowuje się, asystując Maciejowi Pieprzycy przy filmie „Chce się żyć". Jego „Baby Bump" debiutuje na festiwalu w Wenecji, zdobywając wyróżnienie specjalne Queer Lion Award. Ten najnowszy obraz Kuby Czekaja zdobywa uznanie na festiwalu w Gdyni w Konkursie Inne Spojrzenia. Dzięki niemu reżyser nominowany jest do Paszportu Polityki w kategorii Film.

 

Obecnie kończy drugą część dyptyku o dojrzewaniu. Pełnometrażowy „Królewicz Olch" ma zadebiutować w 2016 roku.