Facebook  Twitter  Google+  YouTube  Photo  Kontakt

23-27/08 Nowa Sól

ŁUKASZ SIMLAT Łukasz Simlat

 

Przygodę z aktorstwem zaczyna w dwuletnim studiu ART-PLAY Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach, a w 2000 roku kończy warszawską Akademię Teatralną. Staje się teatralnym aktorem bez etatu i występuje gościnnie na deskach Teatru Narodowego, Teatru Dramatycznego, Teatru Powszechnego, Teatru na Woli i Teatru Polonia. Dostaje również angaż w spektaklach Teatru Telewizji: "Lalek", "Sceny z powstania" oraz "Śmierć rotmistrza Pileckiego". Jego talent aktorski szybko zostaje doceniony przez krytyków teatralnych, w 2000 roku otrzymuje wyróżnienie za rolę Księdza Piotra w "Dziadach" na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, a także Nagrodę Prezydenta Łodzi na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych za spektakl "Strona zakwitających dziewcząt" oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych za spektakl "Rosyjski dramat". W 2002 roku zdobywa wyróżnienie na II Festiwalu Form Teatralnych w Warszawie za rolę w monodramie "Jak zjadłem psa", a rok później otrzymuje nagrodę zespołową za spektakl "Wiśniowy sad" na II Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie. Od 2007 roku jest etatowym aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego, a w 2012 roku zostaje członkiem zespołu artystycznego Teatru Studio w Warszawie.

 

W telewizji debiutuje w 2000 roku epizodyczną rolą w serialu „Dom", a następnie grywa mniejsze role w filmach i serialach. Dzięki występowi w "Bożej podszewce II" zostaje zauważony przez Izabellę Cywińską, która daje mu wymagającą rolę Arka w filmie "Kochankowie z Marony". Ta kreacja aktorska zapewnia mu nominacje do Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego.

 

Łukasz Simlat coraz częściej pojawia się na wielkim ekranie, gra Szymona w nagrodzonym kilkoma nagrodami filmie „Statyści "Michała Kwiecińskiego oraz wciela się w ojca Adasia Miauczyńskiego we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" w reż. Marka Koterskiego. Znaczącymi rolami w karierze Simlata jest rola Jerzego w "Wymyku" i Dariusza Grada w "Linczu", za które otrzymuje nominacje do Złotej Kaczki, a także wcielenie się w postać Marcina Jeżewskiego w „Stacji Warszawa", która zostaje doceniona nominacją do Złotego Szczeniaka za najlepszą drugoplanową rolę męską.

 

Aktor regularnie pojawia się również na srebrnym ekranie. W serialu „BrzydUla" wciela się rolę księgowego Adama Turka, pojawia się w serialu produkcji HBO „Bez tajemnic" oraz w „Krew z krwi", gdzie partnerował Agacie Kuleszy.

 

W 2015 roku dostaje Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor za film „Magma" w reż. Pawła Maślony.

 

Ostatnio w kinach można było go zobaczyć w filmie „W imię...", „Anatomia zła", „Karbala", „Moje córki Krowy" oraz w "W zjednoczonych stanach miłości".